Bayan sanatçılarımız yakında piyasada olacak albümleriyle bu yaz dinleyicilere bol çeşit sunacaklar. İşte kadın vokallerden yepyeni şarkılar içeren 5 taze albüm:

Aslı Güngör – Aşk Alev Aldı

En genç hit makinelerinden Aslı Güngör, 2009 başında yayımladığı solo albümü sonrasında 3 şarkılık bir CD ile karşımızda. “Aşk Alev Aldı” isimli albümün çıkış parçası ise klibini geçtiğimiz günlerde izlediğimiz “Ben De Dahil” oldu. Sony Music etiketiyle piyasaya sürülecek olan çalışmadaki tüm söz ve müzikler Aslı ve Burcu Güngör’e ait, düzenlemelerde ise Aslı Güngör ve Erman Seven imzasına rastlıyoruz. Genelde Güngör’den duymaya alıştığımız slowların aksine albümde yavaş şarkıların tek temsilcisi “Ben De Dahil”. Diğer şarkılar “Aşk Alev Aldı” ve “Simetri” yaz aylarına uygun hareketli parçalar olarak dikkat çekiyor. Çıkış tarihi olarak bugün gözüken “Aşk Alev Aldı”yı en geç yarın raflarda görebilirsiniz.

Demet Akalın – Zirve

Detaylarını geçtiğimiz günlerde verdiğimiz yeni Demet Akalın çalışması 23 Nisan’da piyasaya çıkacak olmasına rağmen şimdiden Kadıköy’deki Seyhan Müzik binasının cephesini süslüyor. Çıkış şarkısı ise çeşitli farklı haberlerden sonra “Tecrübe” olarak belirlendi. Dergi kapağı formatında hazırlanmış albüm kapağında şarkıların sözlerinden esinlenmiş haber başlıkları görüyoruz.

Çalışmanın tanıtım fotoğrafları ise hemen her Türk sanatçısının “mağdur” olduğu üzere daha önce kullanılmış bir fikirden yola çıkıyor. Doğumgününde çıkaracağı  ve “Pasta” isimli bir şarkı içeren albümün fotoğrafında pasta yemesinden daha doğal birşey olmadığını savunan Akalın iddialara “Sizce ne yalamalıydım??? Kylie’yi severim, o ayrı” şeklinde cevap verdi. Albümdeki hareketli ve yavaş şarkı isimlerini bu fotoğrafta görebilirsiniz. Buradan öğrendiğimiz üzere Yıldız Tilbe klasiği “Dayan Yüreğim” albümde hareketli bir şarkı olarak karşımıza çıkacak.

Deniz Arcak – Cesur

2004 tarihli “Kıpır Kıpır” albümünden beri yeni şarkı çıkarmayan ve televizyon çalışmalarına ağırlık veren Deniz Arcak, “Cesur” isimli bir EP ile geri dönüyor. 4 şarkılık CD’de Arcak’ın sadece vokaliyle özlem gidermeyeceğiz aynı zamanda kendi yazdığı sözleri dinleme fırsatımız olacak. Albümde tüm besteler Can Algeç’e, tüm sözler Deniz Arcak’a aitken, Arcak aynı zamanda son şarkı “Farkında Mısınız?”ın bestesine de katkıda bulunmuş. Prodüktörlüğünü Erhan Güleryüz, dağıtımını Esen Müzik?in üstlendiği çalışmada şarkılar Kaan Kurmuş Karlova ve Genco Arı tarafından düzenlendi. Elektro gitarda Tolga ve Cihan Akyıldız, kayıtta ise Kaan Kurmuş Karlova ve İlbay Beydili imzalarını görüyoruz. Albümün çıkış tarihi olarak 16 Nisan belirlenmiş.

Şarkıcının söz yazımında Aşık Veysel’in samimiyeti ve doğallığını örnek aldığını söylediği çalışmanın içeriği şu şekilde:

  1. Cesur
  2. Kıyamet
  3. Çaldım
  4. Farkında Mısınız?

Aslı Gökyokuş – Büyüdük

Esen Müzik etiketiyle satışa sunulacak bir diğer albüm de rock müziğin sevilen bayan vokallerinden Aslı’nın 4. stüdyo albümü. Yine EP formatında olan bu üründe 3 şarkı yer alıyor. Haluk Kuruosman ve Manga’dan tanıdığımız Yağmur Sarıgül’ün aranje ettiği çalışmada çello, viola, keman ve ud gibi enstrümanların kullanıldığı daha olgun şarkılar dinleyeceğimiz belirtilmiş. Fotoğraflarında Mehmet Turgut imzası gördüğümüz albümün çıkış şarkısı “Kırıp Döktüklerim”in klibi Devrin Usta yönetmenliğinde çekildi. Çıkış tarihi olarak 16 Nisan’a gün verilen albümün şarkı listesi şu şekilde:

  1. Kırıp Döktüklerim (Söz: Erdal Yıldırım & Aslı Gökyokuş / Müzik: Aslı Gökyokuş & Haluk Kurosman)
  2. Sözler Tükendiğinde (Söz: Aslı Gökyokuş / Müzik: Aslı Gökyokuş & Haluk Kurosman)
  3. Hayatın Anlamı (Söz & Müzik: Erdal Yıldırım)

Özlem Tekin – Bana Bi’ Şey Olmaz

Geçtiğimiz Temmuz’da yayımlanacağı söylenen bu albüm sonunda önümüzdeki hafta dinleyiciyle buluşacak. Can Şengün’ün müzik direktörlüğünde hazırlanan çalışmanın çıkış şarkısı “Yatağım Boş” eğer ki albümü yansıtan bir şarkıysa Özlem Tekin’in tarzında büyük değişiklikler göreceğimiz kesin. Bugüne kadar hep asi ve provokatif hallerde görmeye alıştığımız şarkıcı Evanescence slowları tadında bir şarkı, yine o şarkılarda gördüğümüz, daha alışıldık bir yorum ve siyahlar içindeki seksi rockçı imajıyla karşımızda. En son çıkardığı albümü pazarlama sebepleri yüzünden geniş bir kitleye ulaşamayan şarkıcının 5 yıllık aradan sonra gelen bu tarz değişikliğinin hayranları tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu. Klibi aşağıda izleyebilir, şarkının sözlerini okuyabilirsiniz.

YATAĞIM BOŞ

Yatağım boş
Resmin başucumda durur öylece masum
Özlerim, beklerim, ağlarım
Vazgeçersen sonunda

Zaman çok zor geçiyor yokluğunda
Dokunduğun güllerin kanıyor avucumda
Ateşler dans eder gecenin kollarında
Ayırmak yürek ister, sarıl bana

Sevgiden başka ne kaldı elimizde
Dayanmak zorundayız ikimiz de

Acelem yok
Kalbim seni bekleyecek öylece masum
Özlerim, beklerim, ağlarım
Vazgeçersen sonunda