• Albüm
  • Alma Ahımı (Video)

Günümüz şarkıcıları sayıca alıp başını gidince, bir müzikal tutkuya sahip olmadan piyasada varolmak iyice ayıp sayılmaya başlandı. Olağanüstü bir ses, söz veya beste yapma yeteneği, enstrüman çalmak, dansa ilgi gibi faktörlerden biri olmayınca artık kimse pek ciddiye alınmıyor. Eli yüzü düzgün kızların bir Serdar Ortaç şarkısıyla patlaması artık yüzde yüz daha zor bir iş. Gözü de biraz daha açık olan dinleyici zamanını ve parasını harcayacağı kişiyi daha dikkatli seçiyor. Halen daha en önemli kısım olan sözlere pek bakmıyorlar ama orası kanayan yaramız zaten.

Bu sebeple kendi şarkılarını yazmaya çabalayan isimler gitgide arttı, nicelik artınca nitelik azaldı ama biri çıkıp da ayan beyan mükemmel şarkılar yazınca halen aradan sıyrılıyor çok şükür. Erdem Ergün tam da böyle birisi. Müzikal tutku konusunda en eski, en deneyimli isimlerle aşık atabilecek seviyede. 8 parçalık albümünü kendi yazmakla kalmamış, enstrümanlarını kendisi çalıp kaydetmiş bir de yorumlamış elbette. Öyle bir albüm ki ticari piyasadan boğulanlar için de, ticarileştirmek için kült potansiyeli arayan şirketler için de kaçırılmaz bir fırsat.

Çıkış şarkısı ?Alma Ahımı?, sırf ismiyle bile akla kazınan, internete düştüğü gün hemen ilgi gören, halihazırda mükemmel bir şarkı. Ergün’ün yorumu parçayla bütünleşmiş, insana nefes aldırmayıp 3 dakika içinde son buluyor. Hem kısa hem de acılı şarkı albümün iki kanadından birini temsil ediyor. Parçaların sekizi için de karamsar melodilere sahip demek doğru olacaktır fakat yarısı bunu alaturka soslu Türkçe pop melodileri üzerinden yaparken, diğer yarısı türkülerden ilham alınarak yazılmış gibi. İşin güzel tarafı, diskin batıya bakan bir yüzü var, Anadolu’ya bakan bir yüzü var ama daha doğusuna hiç geçmiyor. Böyle damar bir albümün arabeske girişmemesi gibi bir güzelliği beklemezdiniz heralde ama gerçekleşmiş.

?Aşk Dediğin?, ?Sebebini Bilmeden? gibi şarkılar her şarkıya damgasını vuran içli gitar melodilerinden nasibini almış ama diğerlerine nazaran daha pop tınlıyor. ?Aşk Dediğin?in albümün ikinci sırasında yer alması da boşuna değl. Orta tempo denilebilecek parça albümün tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır bence. Ama bu uğurda gözden kaçırılmaması gereken bir diğer şarkı da ?Gel Dedim?. Modern zaman türküsü denilebilecek bu eser, iyi tanıtımla Türk insanının belleğine rahatlıkla yerleşebilecek bir şarkı; çok da sevilesi, başarılı bir iş. Ferhat Göçer’in adeta bol bulup her şarkıda kullandığı aynı notadan bir pes bir tiz vokal mantığı ?Gel Dedim?in nakaratında şarkıyı çok büyütüyor.

?Yek Ahenk? divan edebiyatında tüm beyitleri tema olarak alakalı gazellere verilen bir ad. Bu albümde ise aynı başlık altında neredeyse bir filmin müzikleri denecek kadar atmosferik bütünlük sağlayan şarkılar görüyoruz. 30 dakikalık bir disk olmasına rağmen türün hayranı olmayanları sıkabilecek ağırlık da buradan geliyor. Erdem Ergün’ün bunu da eleyebilecek çeşitli sürprizleri varsa önümüzdeki albüme kullanmasını dilerim. Gelgelelim bu bir mecburiyet değil elbette, yarım saat boyunca aksamadan giden bir düzenin de yanlış bir eklentiyle bozulmasını istemezdim.

Albüm, zevkiniz için fazla dingin bile olsa sonlara doğru gelen ?Pişmanım?ın mükemmel gitarlı girişini gözden kaçırmamanızı, ?Alma Ahımı?nın içinde silahın ne aradığını anlamadığımız klibinden çok daha özel ve anlamlı bir şarkı olduğunu farketmenizi ve Erdem Ergün’ün sesi ve şarkılarının Ayşe Özyılmazel’in ?bunlar çok seksi? köşesinden çok daha fazlasını hakettiğini bilmenizi isterim. Popüler akımların vasat örneklerini sunan çalışmalar çokken böyle kendi türünün zirvelerinde gezinen albümler nadir bulunuyor.

Not: 4 / 5