Yıl boyunca Türkiye Resmi Listesi verilerini sizlerle paylaştık. Türkiye radyo ve televizyonlarında en çok çalınan şarkıları sıralayan bu liste, satış verileri haricinde tüm ülkeyi kapsayan tek resmi liste olma ünvanını taşıyor. Sene boyunca 1 numaraya çıkma başarısı gösteren şarkıları sizin için sıraladık.

Acısa Da Öldürmez – Sıla

Yılı zirvede karşılayan şarkı “Acısa Da Öldürmez” olmuştu. Bir önceki yıldan 5 haftalık zirve başarısı olan şarkı, 2011’de de 3 hafta yerini koruyarak toplam 8 hafta listebaşı kaldı. Şarkı tam 10 hafta boyunca ilk 5’in içinde yer aldı.

Eksik – Mustafa Ceceli & Elvan Günaydın

Mustafa Ceceli ve Elvan Günaydın’ın düeti, yıla damgasını vuran yavaş şarkılardan biri oldu. 4 hafta boyunca zirvede kalan şarkı 2010’un son günlerinde çıkan bir albümde yer alarak yılın ödül törenlerinde de kendinden söz ettirdi. 3 buçuk milyona yaklaşan bir skorla “Eksik” 2011’in ilk 9 ayında dijital ortamlarda yasal olarak en çok dinlenen şarkı konumunda.

Sen ve Ben – Funda Arar

Funda Arar’ın son albümünün çıkış çalışması, yılın en uzun süren zirve koşusunu gerçekleştirdi. 8 hafta boyunca bir numarada yer alan şarkı en yakın rakibi “Tuttu Fırlattı” ve “Direniyorum”a fark atarak bu ünvanı elde etti. “Sen ve Ben”in ilk 5 içerisinde geçirdiği toplam hafta sayısı ise 10.

Budur – Atiye

Bahar aylarına damga vuran şarkı Atiye’den “Budur” oldu. 5 hafta boyunca zirvede kalan şarkı Atiye’nin ilk listebaşı şarkısıydı. Şarkı aynı zamanda yıl içinde listebaşı olan ilk dans şarkısı ve ilk hareketli şarkı oldu. “Budur” ilk 5’e bir numaradan giriş yaptı.

Yeni Biri – Gülşen

2011’in zirve macerası en kısa süren şarkısı Gülşen’den “Yeni Biri”ydi. Bir haftayı zirvede geçiren şarkı “Budur” gibi, ilk 5’e bir numaradan giriş yaptı. Şarkı ilk 5’in içinde sekiz hafta geçirdi. “Yeni Biri” ilk 5’e veda etmeden “Sözde Ayrılık”ın klibi yayınlanmıştı.

Direniyorum – Rafet El Roman

Rafet El Roman’ın yavaş şarkısı ısınan havaya rağmen zirveyi hareketli şarkılardan geri aldı. 5 hafta listebaşı kalan şarkı ilginç bir başarıya imza atarak, zirveden indikten 3 hafta sonra tekrar çıktı. “Direniyorum” aynı zamanda ilk 5’te 15 hafta kalarak yılın en başarılı şarkılarından biri oldu.

Kafa – Sıla

Sıla’nın “Kafa”sı bir numaraya yükselerek şarkıcıyı bu sene birden çok şarkısını zirveye çıkarmayı başaran ilk sanatçı yaptı. 3 hafta zirvede kalan “Kafa”nın egemenliği “Direniyorum”un zirveden inip, tekrar çıkışının arasındaki 3 haftada gerçekleşti.

Şıkır Şıkır – Gülben Ergen & Mustafa Sandal

Yılın zirveye yükselen ikinci düeti “Şıkır Şıkır” oldu. Gülben Ergen en son iki sene önce gördüğü zirveyi bu şarkıyla tekrar ziyaret etti. Şarkı ilk 5’te 3 hafta geçirdikten sonra listenin başına yükseldi.

Tuttu Fırlattı – Gökçe

Yılın zirveye yükselen tek rock şarkısı Gökçe’den “Tuttu Fırlattı” oldu. Şarkı aynı zamanda bu yıl zirveye çıkan şarkılar arasında fiziksel olarak yayınlanmayan, yani sadece yasal dijital platformlardan satışa sunulan tek eserdi. “Tuttu Fırlattı” 5 hafta boyunca zirvede kaldı.

Sözde Ayrılık – Gülşen

Gülşen’in bu sene içinde zirveye ikinci yükselişi daha uzun soluklu oldu. 4 hafta boyunca zirvede kalan “Sözde Ayrılık”, Gülşen’i sene içinde birden çok şarkısını zirveye taşıyan ikinci sanatçı yaptı.

Hep Yaşın 19 – MFÖ

MFÖ’nün yıllar sonra yayınladığı ilk yeni şarkı çıkışından kısa bir süre sonra 1 numaraya yükseldi. Zirvede iki hafta geçiren şarkı resmi listeyi hazırlayan Nielsen şirketi ilk 5 sırayı açıklamayı bırakana kadar halen ilk 5’in içindeydi.

Geri Dönüş Olsa – Murat Boz

“Yeni Biri”den sonra zirvede 1 hafta geçiren diğer şarkı Murat Boz’dan “Geri Dönüş Olsa” idi. Boz’un 2011 albümünden ilk 5’e giren ilk şarkı olan “Geri Dönüş Olsa” listede 3 hafta yer aldıktan sonra zirveye yükseldi.

Boş Yere – Sıla

“Boş Yere”nin zirveye yükselmesiyle Sıla tek albümden üç şarkısını zirveye çıkaran ilk sanatçı oldu. Geçtiğimiz sene Tarkan, Sertab Erener, Emre Aydın ve yine Sıla iki şarkısını zirvede görme başarısına erişmiş fakat üçleyememişlerdi. Kesintili olmak üzere 4 haftasını zirvede geçiren şarkıyla beraber Sıla yılın 11 haftasını 1 numarada geçirmiş oldu.

Oflaya Oflaya – Burcu Güneş

Bu yıl zirveye çıkmayı başaran son şarkı ise Burcu Güneş’ten “Oflaya Oflaya” oldu. Henüz zirvede iki hafta geçiren şarkı ilk 5’e iki numaradan girdi, bir hafta sonra ise zirveye yerleşti.

Özetle 2011

Yılın zirvede en çok kalan şarkısı “Sen ve Ben”, en çok zirvede kalan sanatçısı Sıla, ilk 5’te en çok kalan şarkısı “Direniyorum” oldu. MFÖ elemanlarını ayrı sayarsak 15 ayrı sanatçı bu sene zirveye çıkma başarısını gösterdi.

 

KAYNAK: NIELSEN MUSIC CONTROL