Mutlaka başınıza gelmiştir. Sevmediğiniz bir sanatçı bir şarkı yapar, istemeden seversiniz ve aklınızda yer eder, sonra ne zaman bahsetmek zorunda kalsanız şarkıya duyduğunuz hislerden utanırsınız. Veya bir şarkı son derece basittir, sıradandır, hatta ayan beyan kötüdür ama gönül bu ya, bir anda sever işte.

Yeni seçkimizde bu “suçlu zevkler”i, yani gizli gizli sevmek zorunda kaldığımız kötü ama güzel, iyi ama değil şarkıları sıraladık.

Hançer – Lerzan Mutlu

Neden Suçlu: Sadece 14 kelimelik nakaratı,şaka gibi auto-tune kullanımı, Lerzan Mutlu’nun alaturka alışkanlığından beslenen yorumu. Neden Zevkli: Şarkı basitliğin kitabını yazmasına rağmen Altan Çetin yine defalarca dinlenebilecek bir eser yazmıştı. Belli bir dinleme sayısından sonra en ucuz kısımları şarkının en eğlenceli faktörlerine dönüşüyordu.

Vesile – Gönen

Neden Suçlu: Şarkının ilk cümlesi “İçimdeki çiçeğe güneş bile bayılır” idi. Ayrıca birçok Soner Sarıkabadayı şarkısından da pek bir farkı yoktu. Neden Zevkli: Nakaratın sözleri gerisiyle pek uyumlu olmasa da kendi içinde oldukça başarılı ve müzikle uyumluydu. Düzenleme de mevzu bahis kısımda gümbür gümbür patlıyordu.

Doktor Tavsiyesi – Petek Dinçöz

Neden Suçlu: Bu şarkı ve klibi ülkemizdeki en absürd halk isyanlarından birine sebep verdi. Dinçöz’ün seksi bir hemşire kılığında kamera karşısına geçtiği video, mesleklerini ciddiye almıyor diye hemşireleri çok kızdırmıştı. Neden Zevkli: Gülünesi dans koreografisine ve pijamalı dansçılarına rağmen bol rüzgarlı, saç uçuşturmalı, ağır çekimli video oldukça eğlenceli bir deneyimdi. Şarkı da kıpır kıpır kemanları, komedi geri vokalleri, ve Dinçöz’ün “birrr daha asla” vurgusuyla kendini dinlettiriyordu.

Yıldızlar da Kayar – Tan

Neden Suçlu: “Karanlık gecelerimin yıldızı se-e-en-e-en-e-en” diye bir feryatla başladığı için. Neden Zevkli: Sonuç olarak güzel bir şarkı, ritmik bir düzenleme ve güzel bir sesle birleşiyor. İçeriğin absürdlüğü kimin umrunda?

Çek Babam Çek – Aşkın Nur Yengi

Neden Suçlu: Yengi hayranları için tam bir şok etkisi yaratan bu çalışma hem sığ ötesi sözleri hem Aşkın’a pek yakışmayan argosu, hem de şarkıcının eteklerini çekiştirerek oynadığı videosuyla şarkıcının kariyeri içinde bir günah keçisine dönüştü. Kim ne zaman Aşkın’ın çok bozduğundan bahsetse bu şarkıyı örnek verir oldu. Neden Zevkli: Okan Bayülgen’in de klibini, Lerzan Mutlu videolarına benzeterek eleştirdiği şarkı buna rağmen hiçbir Türk’ün karşı koyamayacağı kadar oynak bir ritm üzerine döşenmişti. Bir de bu oryantale dijital efektli vokalleri ekleyin. Dinlememek mümkün mü?

Sen Yoluna Ben Yoluma – Çelik (ee. Ebru Gündeş)

Neden Suçlu: 2000’lerde çıkmış bir Çelik şarkısı olduğu için. “Loy lay loy la la loy lay” vokalleriyle yapılan introsu ve klibi de birer zevksizlik abidesiydi. Neden Zevkli: Nihayetinde iyi bir besteydi ve Ebru Gündeş’in vokalleri şarkıya çok yakışıyordu.

İyi Şanslar – Ebru Gündeş

Neden Suçlu: Şaka gibi şarkı sözleri, gülünç geri vokalleri, Ebru Gündeş’in eski şarkılar haricinde yıllardır doğrudürüst şarkı bulamıyor oluşu ve feci klibi yüzünden. Neden Zevkli: İnsanın kanına giren keman aranjesi, kıpır kıpır bestesi ve Gündeş’in güzel sesi şarkıyı tekrar tekrar dinlemeye sebep oluyordu.

1 Yerde – Kemal Doğulu (ee. Hande Yener)

Neden Suçlu: Kemal Doğulu’yla dalga geçmek, Kemal Doğulu’yu övmekten çok daha kolay olduğu için. Neden Zevkli: Şarkının çok başarılı bir düzenlemesi vardı. Hande Yener kendine hayrı olmadığı günümüzde bile bir düette feci sesleri geri plana atabiliyor (Bkz: Sinan Akçıl). O zirve günlerinde bunu başarması şaşırtıcı değildi.

Enerji – Ayşe Özyılmazel

Neden Suçlu: Ayşe Özyılmazel’in şarkıcılığa heveslenişi normal olarak önyargıyla karşılanmıştı. Şarkının sözlerinin de 5 dakikada yazılmış gibi bir hali vardı. Neden Zevkli: Hemen şarkının girişinde dinleyeni ele geçiren, Mert Ekren’in şahane sample’ı tüm şarkıyı uçurmaya yetiyordu.

Beyaz ve Sen – Rober Hatemo

Neden Suçlu: Heceler gibi söylenen sözleri, Robbie Williams’dan esinlenme videosu ve Rober Hatemo’nun “Senden Çok Var” gibi eğlenceliklerde çok daha güvenilir olması bu şarkıya şüpheyle yaklaşmamıza sebep oldu. Neden Zevkli: Orijinal olmasa da çok güzel bestesi ve acıklı sözleri tam 12’den vuruyordu.

Yeşillenirim – Ebru Yaşar

Neden Suçlu: “Kutupta bile güneşlenirim” diye sözleri ve bu sırada Ebru Yaşar’ı kar altında güneşlenirken gösteren bir klibi vardı. Yeterli değil mi? Neden Zevkli: Gümbür gümbür düzenlemesi yüzünden.

Şappur Şuppur – İsmail YK

Neden Suçlu: İsmail-YK’nın sözlediği kısımları yüzünden. Neden Zevkli: Kadın vokallerin söylediği kısımları yüzünden.

Abone – Yonca Evcimik

Neden Suçlu: Sözlerini Aysel Gürel yazmış olabilir fakat “Abone”nin isimsiz biri tarafından yazıldığı takdirde yerin dibine batırılacağı konusunda hemfikiriz sanırım. Neden Zevkli: Şarkı Türk milletinin gelmiş geçmiş en büyük suçlu zevki olarak halen yerini koruyor. Başarılı olmakla kalmadı, içinde bulunduğu albümün milyonlarca satmasına ve kaybolmaya yüz tutmuş bir müzik türünün (Türkçe Pop) yeniden doğmasına sebep oldu.

İkimize Birden – Alişan

Neden Suçlu: Bir Alişan şarkısını övmek kendinle son derece barışık olmayı gerektirdiği için. Neden Zevkli: Alişan’ın yakınından geçmeyecek bir sürü dinleyicinin bile ezbere bildiği Mert Ekren imzalı bu eser, tam bir suçlu zevkti. Şarkı basit bir formüle, dozunda duygusal sözlere ve öyküsünü anlatmak için iyi bir ana metafora sahipti. Daha ne olsun?

Bensiz Olsun – Fulden Uras

Neden Suçlu: Bir Serdar Ortaç şarkısı olduğu ve Fulden Uras tarafından yorumlandığı için. Neden Zevkli: Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterebiliyor.

Taburcu – Berkay

Neden Suçlu: “Burcu” ve “Taburcu” kelimelerini kafiyelediği için. Neden Zevkli: Soner Sarıkabadayı’nın yazdığı en büyük hitlerden olan şarkının mayasında popüler olmak vardı. Bestesine ve uyumlu aranjesine kayıtsız kalmak mümkün değildi.

Tenimizin Uyumu – Asuman Krause

Neden Suçlu: Eski bir mankenin müzik dünyasına ilk girişi olan şarkı Ağır Roman’ın film müzikleri gibi başlayıp son derece oynak bir ritmle devam ediyordu. Klibi de ev videosu gibiydi. Neden Zevkli: Asuman Krause’nin idare eder sesi, kendinden emin tavırları, şarkının da kendini çok ciddiye almayışı sonucu oldukça eğlenceki kılmıştı.

Leyla – Özcan Deniz

Neden Suçlu: “Hay le le le le” diye bir nakarata eşlik etmek pek hoş olmadığı için. Özcan Deniz’in genizden gelen sesiyle, bu şarkıdaki milyonlarca “L” harfi de pek uyumlu olmamıştı. Neden Zevkli: Halay çekme isteği uyandıran bomba gibi düzenlemesi yüzünden. Özcan Deniz’in o zamanki entelektüel imajı da şarkıyı yeni bir kitleye ulaştırmıştı.

Resim – Ajda Pekkan

Neden Suçlu: Yazarı sebebiyle. Ortaç’a “Ben Ajda Pekkan’a bile şarkı verdim” dedirttiği için Ajda Pekkan da suçlu aslında. Neden Zevkli: Serdar Ortaç’ın birbirinden kötü şarkılarından sadece biri olan “Resim”, Ajda Pekkan hakkındaki “ne söylese dinlenir” iddiasının en güçlü ve nihai kanıtı oldu. Bir sürü saçma sapan söze rağmen Pekkan’ın yorumu yine ışıldamış ve şarkıyı klipsiz olmasına rağmen son derece başarılı kılmıştı. Hatta “Resim”in klibi olmayan şarkılar arasında gelmiş geçmiş en popülerlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bas Gaza – İsmail YK

Neden Suçlu: İsmail-YK olunca başka sebebe gerek kalmıyor. Fakat sorumsuz araç kullanımına teşvik eden sözleri de efsaneydi. Neden Zevkli: Bomba gibi nakarat melodisi ve kadın vokaller yüzünden.

Yar Senin Derdin Ne – Hülya Avşar

Neden Suçlu: Hülya Avşar şarkıyı söyleyemediği için. Neden Zevkli: Eserin kendisi oldukça eğlenceliydi ve videoda Avşar son derece güzel görünüyordu.

Kırmızı – Hande Yener

Neden Suçlu: Hande Yener’in müzikalitesiyle sınıf atlamasından hemen önce çıkan bu son “bakkal” işi, adeta türünün bayrağı durumuna dönüştü. Yener bu şarkının da yardımıyla Bağdat Caddesi’nde çekilen bir “Klonların Saldırısı” filmine öncülük eder gibiydi. Neden Zevkli: “Acele Etme”nin çok klas imajından sonra sevgiliye son bir kez laf sokmak isteyen Yener’in başarılı şarkısı bu yaklaşımla dalga geçenler tarafından bile ezberlendi denilebilir. “Sana kırmızı çok yakışıyor” ise ölümsüz sloganlardan birine dönüşmüş durumda.

Boynuz – Tuğba Ekinci

Neden Suçlu: Tuğba Ekinci söylediği ve o zamanlar yarışmacısı olduğu “Buzda Dans”ta arsız bir şekilde şarkıyı ittirmeye çalıştığı için. Parçanın videosu da Ekinci’nin bu programdaki beceriksiz performanslarından görüntüler içeriyordu. Neden Zevkli: Şarkı Türk damarına kolaylıkla giren bir beste ve düzenlemeye sahipti. Bir sürü geri vokalle de desteklenince eğlenceli olmaması için bir sebep kalmadı.

Bu Gecenin Hatırına – Seren Serengil

Neden Suçlu: Şarkının tek varlık sebebi Seren Serengil’e dudak büzebileceği bir fırsat daha vermek olduğu için. Neden Zevkli: Türk kızlarından duymaya pek alışık olmadığımız kadar “atılımcı” sözleri sebebiyle. Şarkının nakaratı halen eskimemiş bir espri olmaya devam ediyor.

Mız Mız – Eylem

Neden Suçlu: Sayısız Türkçe hatası, tekerleme misali sözleri ve nereye gittiği anlaşılmayan bir düzenlemesi vardı. Neden Zevkli: Arabesk kemanları ve “mız mız sevgilim” gibi şahane bir slogan şarkıyı uçurmaya yetti de arttı bile.

Alo Orda Mısın – Mert Ekren

Neden Suçlu: Mert Ekren bariz şekilde Mustafa Sandal’ı, şarkı ve klip de bariz şekilde “Araba”yı taklit ettiği için. İsmi de ciddiye alınmasına pek yardımcı olmuyordu. Neden Zevkli: Suçlu zevkler listemizde perde arkasında sıkça karşımıza çıkan Mert Ekren’in kendi söylediği tek hiti de bu klasmanda sayılabilir. Sözleri ciddiye alınmadı belki ama bestenin son derece akılda kalıcı oluşu ve güçlü sloganı şarkıyı bugünlere kadar getirdi. Mert Ekren’in neden hala kendine bir şeyler yapmadığı merak ediliyor ama bir sürü beklenmedik isme keyifli şarkılar vererek suçlu zevkler kataloğunun kabarmasına yardım ediyor.

Dansöz – Serdar Ortaç

Neden Suçlu: Serdar Ortaç’ın kendi düşük standartlarını tekrarladığı aranje ve sözler yüzünden. Neden Zevkli: Kavallı intro kısmı da dahil olmak üzere beste kıpır kıpırdı ve “Binlerce dansöz var” Ortaç’ın ömrü hayatında bulduğu en iyi metafor olarak tarihe geçti.

Süperdi – Melissa Boyner

Neden Suçlu: Türkiye’de yazılmış en ucuz, en görgüsüz ve kalitesiz sözleri, kabuslara girecek cinsten bir sesle birleştirdiği için. Neden Zevkli: Şarkıyı suçlu kılan her feci ayrıntısı aynı zamanda gözden kaçırılmaması gereken müthiş bir eğlencelik yapıyordu. Şarkıyı “suçlu zevk”ten çok bir “ucube şovu” olarak görmek mümkün.

Tutuş – Esra Özmen

Neden Suçlu: Esra Özmen’in söylüyor oluşu, şarkıyı ancak içten içe sevmemizi mümkün kılıyordu. Neden Zevkli: Beste o kadar iyi ve keyifliydi ki Özmen neredeyse yeni Gülben Ergen olacaktı. Klibi de rüzgarlarıyla, dönen şemsiyeleriyle, adeta uçuyordu.

Dönme Dolap – Firdevs

Neden Suçlu: Popstar yarışmacılarının bugüne kadar tek bir düzgün şarkı söylemeyişi, şarkının “Arapsaçı”ndan direk arak olması. Neden Zevkli: Firdevs’in yarışmanın başından beri geçirdiği değişimin, bu kliple vardığı zirve bize tam yıldız olmalık bir kızı gösteriyordu. Eser çakma olsa da iyi yerden çakmıştı ve nihayetinde hiç fena bir şarkı değildi.

Köylü Güzeli – Hilal Cebeci

Neden Suçlu: Hilal Cebeci’nin ses yeteneğindeki fakirliği milyon kez söylenmiş bu şarkıyı neden bir de ondan dinlememiz gerektiği konusunda bizi tekrar tekrar düşündürüyordu. Neden Zevkli: Aranje de Cebeci de kıpır kıpırdı ve bunlar şarkıcının bomba gibi bir çıkış yapmasına yetti.

Condom – Tuğba Ekinci

Neden Suçlu: Prezervatif almaktan utanıyorsanız, bir de bunun hakkında bir şarkıya eşlik etmeyi deneyin bakalım. Neden Zevkli: Düzenlemesi çok güzeldi ve o zaman yeni yeni filizlenen Türkçe popüler dans müziğinin iyi örneklerinden biri oldu.

Aşkından Ölebilirim – Nükhet Duru

Neden Suçlu: Her cümle sonundaki “-bilirim” ekleriyle yapılan kafiyeler, ayakların baş olduğu günümüzde gırla gidiyor olabilir ama bu şarkının çıktığı zamanlarda halen tembellik olarak algılanıyordu. Şarkı da sırf nakaratı üzerine kuruluydu ve ilk 1 dakikasında nakaratı 3 kere tekrar ederek kırılması güç bir rekora imza atmıştı. Neden Zevkli: Sürekli tekrar etse bile nakarat melodisi oldukça güzeldi. Renkli ve kitsch videosu da bu eğlenceli deneyime eşlik ediyordu.

Arkadaş Kalalım – Yıldız Kaplan

Neden Suçlu: Yıldız Kaplan’ın isterik vokalleri, klipteki isterik dansları, eserin kendi arabeskliğiyle birleşince ilginç bir kombo ortaya çıkıyordu. Neden Zevkli: Müzikal olarak ciddiye alınamayacak bir seviyede olsa da ucuz düzenlemesi şarkıyı oldukça eğlenceli kılmıştı. Yıldız Kaplan’ın da şarkıyı işe yarayabilecek tek şekilde yorumladığını söylemek doğru olur. Aşkın Nur Yengi yıllar sonra akıllı uslu şekilde söyleyince eser aynı etkiyi vermiyordu.

Hadi Hadi – Fatih Ürek

Neden Suçlu: Fatih Ürek’ten 7’den 70’e herkesin seveceği bir şarkı beklemiyor oluşumuz. Neden Zevkli: Bomba gibi bir Yunan bestesi, bomba gibi Türkçe sözlerle birleşince nasıl zevkli olmaz?

Aşkım – Bengü

Neden Suçlu: Sinan Akçıl her zamanki standartlarında yazdığı için. Neden Zevkli: Albümde hem Volga Tamöz’ün hem de Ozan Çolakoğlu’nun versiyonlarında benzer şekilde yer alan keman aranjesi ve Bengü’nün şarkıyla yüzde yüz uyumlu yorumu, saçma sapan sözleri göz ardı etmeye yetiyordu.

Yanayım Yanayım – Babutsa

Neden Suçlu: İbrahim Tatlıses’in yıllardır yaptığı müziği düşünürsek bu şarkı için 100.000 dolar teklif edişi, koşarak kaçmak için yeterli sebepti. Neden Zevkli: Bir şarkıcı için 40 yılda bir bulunan ayarda olan şarkı, dinleyiciyi hemen yakalayan ve beyine kazınan bir işti. Grubun solistinin cuk oturan yorumu da es geçilmemeli.

Adı Yok – Günel

Neden Suçlu: Azeri Günel’in “Resmimi Çeke Çeke” gibi şarkılarla dolu sabıka kaydı şarkıya bir şans vermemek için yeterliydi. Neden Zevkli: Şarkıcının tam bir tür değişikliği yaptığı bu akustik eser, oldukça hoş bir parçaydı. Klip uzun bir kozmetik ürünü reklamına benzese de Günel videoda oldukça hoş görünüyordu.

Yıkılıyo – Ayça

Neden Suçlu: Ayça’nın bizzat rol aldığı popüler bir reklam filminin sloganlarını şarkıya çevirmek yeterince büyük bir suç. Neden Zevkli: Yunan asıllı bestesi, Ayça’nın enerjisi derken sonuç oldukça keyifliydi.