7) Bedük ? Gel Aşka

Listemizin bir diğer sponsorlu klibi aslında yorumcusunun albümünde de yok, sadece pazarlama kampanyası için hazırlanmış bir video. Algida Cornetto’nun Türk gençlerinin aşık olunca söyleyememesi sorunsalı üzerinden hazırladığı ?Aş Kendini Gel Aşka? kampanyası Bedük’ün klasik altyapılarıyla birleşip bir tekli olarak piyasaya çıktı. Murad Küçük’ün çektiği klip ise Bedük’ün video endüstrisinde neden şimdiden efsane olduğunu kanıtlar nitelikteydi. En son Karadeniz’in kolbastı dansına klibinde yer verip ülke çapında trend yaratan Bedük bu sefer de başrolleri ortaoyununun efsanevi tiplemeleri Aşuk ve Maşuk’a veriyordu. Bir gece, bir çift Aşuk’un, bir çift Maşuk’la bir kulüpte tanışmasını izlemek elbette çok keyifli oldu. Klip İstanbul Airport Club’da çekildi, Aşuk ve Maşuk kostümlerinin içinde ise bu seneki Eurovision şovumuzdan tanıdığımız Uğur Yıldıran ile arkadaşları vardı. MTV Türkiye, video için ?Bedük ve Murad Küçük’ün yine yaratıcılığın sınırlarını zorladığı belli oluyor? şeklinde yorum yapmıştı. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Canlandırma (Animasyon)

?????

6) Yalın ? Ah Be Kardeşim

Yalın’ın son albümünün çıkış parçası ?Ah Be Kardeşim? şarkıcının çizgi roman kahramanlarını andıran yeni imajı ve çok başarılı klibiyle oldukça ses getirdi. Listemizin üçüncü ve son, tek planda çekilmiş klibi bunların arasında en karmaşık olanıydı aynı zamanda. Yalın sokaklarda dolanırken, dansçılar, hayranlar, çeşitli dekorlar gelip gidiyor, görsel olarak oldukça etkileyici bir final karesine bağlanıyordu. Ömer Faruk Sorak’ın çektiği klibin görüntü yönetmenliğini Veli Kuzlu, sanat yönetmenliğini Kaan Kaşıkır, moda editörlüğünü ise Sedat Doğan yaptı. Hayranlardan ciddi beğeni toplayan video, geçtiğimiz günlerde dağıtılan 1. PAL FM Müzik Ödülleri’nde de en iyi video ödülünü kucakladı. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Sanat Yönetimi

?????

5) Murat Boz ? Para Yok

Şarkıcının son albümüne çektiği altı tane klibin ilki ?Para Yok?, Murat Boz’un müzikal olarak olmasa da görsel olarak tam anlamıyla aranan erkek yıldız olduğunu ortaya koydu. İlk albümünde başlayıp, ikinci albümünde de devam eden, üst ve altta video şeritli, dansçı ve pozcu kızlarla dolu klip ekolünden olmayan Para Yok, hemen hemen sadece Murat Boz’un ve renkli efektlerin kullanıldığı, kısmen zayıf şarkının neredeyse hiç dikkat dağıtmadığı tam bir ?video klip?ti. Murat Onbul’un yönettiği klibin çekimlerinde 3D Green Light teknolojisi kullanıldı ve styling albüm fotoğraflarında olduğu gibi Eliz Sakuçoğlu’na emanet edildi. ?Para Yok?un klibi resmen şarkı değil Murat Boz için çekilmişti ve peşinden gelen sürece bakınca bu planın işe yaradığını görmek mümkün. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Erkek Şarkıcı Performansı

?????

4) Teoman ? Çoban Yıldızı

Savaşa ve kavgaya olan tepkisini daha önce de şarkılarında dile getirmiş olan Teoman, yabancı bir bestenin üzerine yaptığı ?Çoban Yıldızı?nın video klibinde bunu iyice gözler önüne seriyordu. Masum yüzlü bir çocuğun savaşın ortasında şaşkınlığını, öldürmesini ve öldürülmesini oldukça gerçekçi savaş sahneleriyle destekleyen siyah-beyaz videonun yönetmeni de Teoman’dı. Videonun başrolünde gördüğümüz Deniz Gönenç Sümer, sete aslen figüran olarak gelmiş, kendisi videoda gözükmeyen Teoman bir görüşte başrol olmasına karar vermiş. Bugüne kadarki yönetmenlik maceralarından (bkz. Balans ve Manevra) çok daha olgun bir iş çıkaran şarkıcı, klibin storyboard’larını hazırlarken çizgi roman kahramanı Corto Maltese’in karelerini kullanmış, klibin hazırlık döneminde niyetini de şu sözlerle belli etmişti: ?Bize filmlerde savaşlar anlatılırken herkes canla başla ve çok cesur bir şekilde savaşırken gösteriliyor. Halbuki öyle değil. Herkes ödü patlayarak savaşıyor. Ben bunu anlatan bir klip yapıyorum.? İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Dramatik Video

Devam Et: 2009’un En İyi Videoları (İlk Üç)

Geri Dön: 2009’un En İyi Videoları ( 11 – 8 )