15) Senden Öğrendim ? Funda Arar

Yazan: Burcu Tatlıses, Febyo Taşel


Funda Arar’ın bu albümünde de hissedilen genel bir sorunu var: Genelde son derece sıradan parçaları seçip kendi yorumuyla bunları sevilesi şarkılar yapıyor. Her ne kadar çabası takdire şayan olsa da şarkıların kendisinde de biraz orijinallik olsun isterdik. Aradığımızı sonraki klip çalışmalarında (Yak Gel, Geçmez Yara) bulamadık ama çıkış şarkısı ?Senden Öğrendim? başka bir yerde duruyordu. Şarkı Funda Arar’ın sesine çok yakışmakla kalmadı aynı zamanda Burcu Tatlıses’i bu listede iki kez ismi geçen tek yazar yaptı.

14) Hükmen Mağlup ? Gülşen

Yazan: Gülşen


Gülşen’in tam bir geri dönüş yaptığı son albümü vurucu bir slow olmadan elbette eksik kalırdı. ?Hükmen Mağlup? belki altın günlerinin ?Sakıncalı?sı, ?Nazar Değmesin?i kadar etkileyici değildi ama Gülşen’in vokal performansı olarak bu şarkıları aratmadığı kesin. Umuyoruz ki yakın zamanda albümün tanıtımı için bu şarkıya şans tanınacaktır.

13) En Uzun Gece ? Hande Yener

Yazan: Hande Yener, Erol Temizel


Gerçi çoğu slow bu albümün dans parçalarından ?Ok Yay? kadar üzücü olamaz ama madem ağır tempolu şarkıları seçiyoruz bu şarkıyı es geçmek olmazdı. Hande Yener’in yeni türünde eskisine oranla çok daha iyi yavaş şarkılar söylediğini çoktan görmüştük (Evlilik Sandalı, Acı Veriyor gibi saçmalıklardan Sorma, Sen Anla gibi başyapıtlara geçti). Yine de son iki albümün akıbeti bizi temkinli olmaya zorluyordu. Neyse ki Hayrola, Hipnoz’un birkaç hatasını tekrarlamadığı gibi, iyi bir slow eksiğini de kapattı. ?En Uzun Gece? son derece karanlık sözlerine rağmen kalender bir hissiyat yaratmayı başarıyordu.

12) Sor Bana Pişman Mıyım ? Duman

Yazan: Ari Barokas


Duman’ın bomba gibi 20 parçayla geri döndüğü 2009 yılı istatistiksel olarak gruba pek yaramasa da eleştirel övgü konusunda son derece cömertti. Kulağa yerleşmesi hiç zor olmayan bu şarkı da hem dinleyicilerin hem hayranların favorilerinden biri oldu. Albümün neredeyse yarısına tekabül eden kısmen deneysel şarkılardan biri değildi ancak sevdiğimiz Duman ?dibine kadar? vardı bu şarkıda.

11) Martılar ? Enbe Orkestrası ee. Altan Çetin

Yazan: Altan Çetin


Kalitesizlikten dökülmeyen hitlerin fabrikası olarak kendine iyi bir yer edinen Altan Çetin ilk defa yorumcu olarak bu sene karşımıza çıktı. Gerçi şarkı Enbe’nin önceki hitlerine (Unutamam, Kalp Kalbe Karşı) oranla anlaşılamaz bir şekilde sönük bir başarı elde etti ama bu parçanın güzelliğini gölgelemedi tabii ki. Sıla’nın İnşallah’ı ile beraber yılın en dile dolanası şarkılarından biri oldu en azından. Enbe’nin diğer Türkçe şarkılarından daha batılı bir deneme vardı karşımızda.

Devamı burada: 2009’un en iyi yavaş şarkıları 10 – 6