Birkaç gün önce haber verdiğimiz Nisan tarihli albümlerin ve Nazan Öncel teklisinin yanına yenileri eklendi. Bu sefer daha kıdemli kadın vokallerin albümleri karşımızda:

Nükhet Duru – İlk 2

2008’den beri yeni şarkı yayımlamayan Nükhet Duru, sessizliğini 21 Nisan’da çıkarttığı bir tekli ile bozdu. Avrupa Müzik etiketiyle satışa çıkan “İlk 2” isimli disk, Duru’nun Mete Özgencil ile işbirliğinin ürünleri. Eylül’de devamı gelecek olan birlikteliğin “ilk iki” meyvesi, “Hayat” ve “Beni Sil Beni Geç” isimli şarkılar. Teklide “Hayat”ın “Alaturca” versiyonu da bulunuyor. Şarkıların söz ve müzikleri Mete Özgencil’e ait.

Zerrin Özer – Yerin Hazır

80’lerde pop müziğin gerilediği dönemde arabesk türünde şarkılar söyleyen Zerrin Özer, yeni hazırladığı 4 şarkılık EP ile tekrar bu müziğe göz kırpıyor. “Yerin Hazır” isimli diskte isim şarkısının sözlerini Zerrin Özer yazmış, bestesi ise kalan tüm şarkıların söz ve bestelerine imza atan Selahattin Ertan’a ait. “Yerin Hazır (Git)”, “Beni Unutma”, “Ayrıldık”, “Ah İstanbul” şarkılarını dinleyebileceğimiz çalışmanın son şarkısına çekilen klip oldukça konuşulmuştu. Gelgelelim bu klip aslında 24 Aralık 2009’da yayımlanan Zerrin Özer & Sabiha Akdemir ortak albümü “Emanet”in tanıtımı için çekilmişti. 19 Nisan’da çıkan mini albümdeki şarkıların üç tanesine bu 2009 albümünden aşinayız. Sadece Salim Dündar’ın eşlik ettiği “Ayrılık” isimli şarkı yeni olarak göze çarpıyor.

Işın Karaca – Arabesque (Geçmiş, Geçmemiş Hiç)

İki mini albüm haberinin arkasından bir de cover albümü duyuralım. Işın Karaca da arabeskin çekiciliğine kapılanlardan. Ülkenin en batılı vokallerinden biri olarak dikkat çeken Karaca, bu sefer eski arabesk şarkıları Selim Çaldıran’a düzenletti, Selami Şahin koçluğunda seslendirdi. İlk klibi Sedat Doğan yönetmenliğinde “Dert Bende Derman Sende” isimli şarkıya çekilen albümün çıkış tarihi olarak 22 Nisan gözüküyor. İlgi çekici projenin şarkı listesi şu şekilde:

 1. Dert Bende Derman Sende
 2. Tanrım Beni Baştan Yarat
 3. Mavi Mavi
 4. Ben Sevdalı Sen Belalı (ee. Hüsnü Şenlendirici)
 5. Dilektaşı
 6. Hor Görme Garibi
 7. Diyemedim
 8. Kim Bilir
 9. Yalan
 10. Ne Duamsın Ne De Bedduam

Göksel – Hayat Rüya Gibi

Hemen üstteki albümde yer alan “Kimbilir” şarkısının sayısız yorumcusundan biri olan Göksel, cover albümü furyasının yükselişinde de önemli bir etken. 2009’da “Mektubumu Buldun Mu?” diski ile oldukça popüler olan şarkıcı “Hayat Rüya Gibi” isimli yeni albümünde eski pop şarkılarını söylemeye devam ediyor. Göksel, ilk albümdeki gibi şarkıların orijinal düzenlemelerine sadık kaldı ve repertuarını 7500 parça arasından seçti. Nisan ayının son haftasında satışa çıkacak olan albümde 14 şarkı yer alıyor. Avrupa Müzik etiketli çalışmada “Palavra Palavra”nın karizmatik erkek vokallerini, Göksel’in daha önce “Taş Bebek” isimli şarkısında beraber çalıştığı Teoman seslendirdi.

 1. Başıma Gelenler
 2. Ah Nerede?
 3. Sevil de Sevme
 4. Hasretinle Yandı Gönlüm
 5. Tek Başına
 6. Palavra Palavra (ee. Teoman)
 7. Ölsem de Bir kalsam da Bir
 8. Eylül?de Gel
 9. Kara Kara Gözler
 10. Olmaz Olsun
 11. İçime Sinmiyor
 12. Kabahat Seni Sevende
 13. Seninleyim
 14. Deli Etme Beni

Nisan sonrası için gün sayanlar:

Sertab Erener, 2009 yazından beri teklilerle önünü açtığı yeni albümünü 10 – 15 Mayıs tarihleri arasında çıkartacak. Şarkıcı aradaki zamanda Demir Demirkan’la beraber Amerika’da turnedeydi.

– 2009 sonbaharında “Sihirbaz” isimli albümünü yayımlayan, 14 Şubat’ta ise Selami Şahin’le beraber “Ben Bir Tek Kadın (Adam) Sevdim” şarkısını seslendiren Burcu Güneş, Mayıs ayında yeni bir tekliyle sevenlerinin karşısında olacağını açıkladı.

Gönül Yazar‘ın kendi şarkıları başkaları tarafından coverlanırken, o da daha güncel şarkıları kendi yorumuyla seslendirecek. Gül Ki (Ferhat Göçer), Firar (Göksel), Asrın Hatası (Serdar Ortaç), Kibir (Hande Yener) gibi parçalardan oluşan “Forever” albümüyle karşımıza çıkmaya hazırlanan “taş bebek”, bu şarkıların sonuncusunda punk grubu Rashit ile düet yapacak. Hakan Eren’in prodüktörlüğünü üstlendiği, Ossi Müzik etiketli albüm hiç şüphesiz yılın en şaşırtıcı projelerinden biri.