Gülşen, geçtiğimiz yıl sonlarında yayımlanan Önsöz albümünün üçüncü videosunu albümle aynı ismi taşıyan parçasına çekti. Söz ve müziği Gülşen’e, düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu’na ait parçanın videosunu Murat Onbul yönetti. Yapım şirketi olarak Filmline, yapımcı olarak ise Ulaş Elgin ve Bedran Güzel isimlerine rastlıyoruz. Aynı şirketin diğer videolarında sıkça gördüğümüz üzere kurgu Ayhan Çetiner’e, görüntü yönetimi ise Veli Kuzlu’ya ait.

Videoda şarkının sonuna albüm versiyonunda olmayan western sesli, esprili bir kısım eklenmiş. “Önsöz”deki Amerikan etkileri maaelesef bununla sınırlı değil. Videonun gece çekimlerini gösteren son bölümünde Britney Spears’ın Circus klibinin görsel tekrarları çekilmiş. Daha önce “Sarışınım” videosunda Spears’ın “Toxic” klibinden bir kostümü kullanan Gülşen’in uluslararası yıldıza duyduğu ilgi devam ediyor belli ki.

Okuyucularımıza şunu da hatırlatmak isteriz. Yerli videolarda bulunan taklit öğeler günümüzde ciddi haber değeri taşımaktadır. Dolayısıyla kliplerde başvurulan bu yöntem “kimse farketmez” yanılgısıyla değil, “herkes konuşsun” niyetiyle dahil edilmektedir. Çalınan fikirlerin gizli saklı eserlerden, dünyanın en çok izlediği kliplere (3 Words, Circus, Slow) doğru gitmesinin sebebi budur. Bunu bir piyasa gerçeği olarak kabul etmek izleyicinin kararına kalmış. Fakat ülkenin en çok para kazanan ve kurumsallaşmış klip yönetmenleri ve bütçesi en yüksek popüler sanatçılarımız o kadar maddiyata rağmen orijinal haliyle haber değeri taşıyacak klipler sunamıyorlarsa burada bir tembellik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Önsöz’ün bu karanlık fikirlere bulaşmaya diğer planları ise oldukça başarılı gözüküyor. Videoyu aşağıda izleyebilir, şarkının sözlerini okuyabilirsiniz.

ÖNSÖZ

Farkım da yoktu diğerlerinden ama
Bir sakat belalı hummalı mı geldim?
Uygun adım gidemem dedim ilk günden
Bu yüzden mi bi’ farklı geldim?

Ayırması bu kadar zor mu?
Görünenle gerçeği karıştırdın
Vasat aşklardan geçenleri
Sarsabilir şiddeti aşkımın

Severse soldan
Silerse sağdan inersin hoppaa
Dönerse gözüm

Daha bunlar ne ki
Göreceklerinin yanında
Anca kalır önsözüm