• Tekli
  • Kapak

Müziğiyle her zaman konuşulan fakat son aylarda hep başka haberlerini aldığımız Tarkan, mevzuyu bir kere ve temelli değiştirmek adına yeni şarkısını sevenleri ile paylaştı. “Sevdanın Son Vuruşu” adlı yeni teklisini radyolara yollayan ve internet sitesinde de dinlenebilir kılan yıldız isim, kendisinden beklenen geri dönüşü yapacak gibi gözüküyor.

Tarkan’ın son yılları için kanımca en önemli sorun Türkiye trendlerini yıkıp, dünya trendlerine ayak uydurmak için kendini şekilde şekile sokmasıydı. “Metamorfoz”  albümüyle bunlardan ikisini de başaramadığını düşünüyorum. Fakat yeni şarkı Aysel Gürel’den yadigar sözleriyle, dinlendikçe daha da sevilen bestesiyle Tarkan’ın zamanında belki her yorumcudan daha çok etkilediği Türk Popu’na ait olmayı başarıyor. Çabası ülkede yapılmamış bir şeyi başarmak değil, Tarkan’ın zamanında yaratıp, epeydir ulaşamadığı bir şeyi yakalamak.

Şarkının en dikkat çekici yeri, şüphesiz, yarım dakika süren ve sadece yaylılardan oluşan girişi. Fakat bu dikkat çekicilik bir melodik kısım olarak çok başarılı olmasından değil, şarkıya bir karakter vermesinden kaynaklanıyor. Tarkan halihazırda Türkçe sözlü şarkılarda en iyi introları yaşamış ve yaşatmış birisi. “Şımarık”ın girişiyle aşık atabilecek bir parça yok elimizde fakat bu yarım dakika, ritmik şarkıdaki oldukça duygusal havaya girmenize yardımcı oluyor.

Tarkan, bir önceki albümünde gerçekten kendi standartlarının çok altında sözler yazdı ve bunların bazıları albümün hitlerinden oldu (bkz. Dilli Düdük). Bu hiç de kuvvetli olmayan rüzgarı devam ettirebilmek ve kendini tekrar ispatlamak adına yine kendi sözlerini kullacak diye endişeleniyordum, neyse ki bu durumu aşmış. Aysel Gürel’in sözleri her zamanki gibi güzel, Tarkan’ın yaptığı bestenin eli yüzü oldukça düzgün, Ozan Çolakoğlu’nun düzenlemesi ise ikilinin çığır açtığı günlere “saygı duruşu”nda bulunan, o standartlara erişemese de civarında dolaşan bir iş olmuş. Yazdıkları trafik içinse aynı şeyi diyemeyeceğim. Zaten şarkının yegane ciddi problemi 12 cümleyle 5 dakika gibi bir süreye yayılması.

Tarkan nasıl bir şarkı çıkarırsa çıkarsın, Tarkan olduğu için “Geri döndü!” başlıklarını attıracaktı. Bu şarkı, özellikle son albümünden sonra bu heyecanı hak ediyor. “Vay Anam Vay” kadar iyi demek haksızlık olur, onun kadar popüler de olmayabilir fakat “Metamorfoz”daki tüm diğer şarkılardan daha iyi. Umuyorum ki 2007 tarihli o şarkı ve albüm arasındaki uçurum, 2010’dakiler arasında olmaz.

Şarkıyı aşağıda dinleyebilir, sözlerini okuyabilirsiniz.

SEVDANIN SON VURUŞU

Yüreğimde zincirler kırılıyor duydun mu
Nefes nefes bu gece sevdanın son vuruşu
Sen hiç böyle sevdin mi sen hiç böyle oldun mu
Baş eğdim yine aşka ama bu son saygı duruşu

Seni karanlıklara bırakmak istemezdim
Anılarımı solmuş çicekle süslemezdim
Ardından acıtacak bir tek söz söylemezdim
Ben hiç hak etmedim ki böyle unutuluşu

Sen aşkı çicek böcek güneş bulut sanmışsın
Mevsimlerine göre uyuyup uyanmışsın
Sen artık benden sonra sevemezsin, yanmışsın
Yüreğimden çıkardım attığın kör kurşunu