• Albüm
  • Bu Yağmurlar (Video)

 

 

 

Emre Aydın‘ın merakla beklenen ikinci albümü 1 Nisan’da çıktığından beri liste başarısı, ticari başarı, eleştirel başarı demeden her kulvarda övgüye doydu. ?Hak ediyor mu?? derseniz de sonuna kadar hak ediyor. ?Yalnızlık? hissini anlatmaya çalıştığı ilk albümünden sonra ?efkar? hissi hakkında yazdığı yeni çalışma ?Kağıt Evler? ciddi bir hiti feda ederek 10 şarkıdan oluşmasına rağmen şimdiye kadar 2010 içinde çıkmış en başarılı disk olarak göze çarpıyor.

Albümün ilk ipuçları Haris Alexiou cover’ı ?Beni Unutma? internet ortamında yayılmaya başladığında ortaya çıkmıştı. Şarkı muhtemelen telif hakları sebebiyle farklı sözlerle, Gripin’in daha az başarılı çıkış şarkısı olarak nihayete erdi ve albüme de dahil edilmedi. Fakat yerini fazlasıyla dolduran çıkış şarkısı ?Bu Yağmurlar?, başarılı ilk albümde bile az rastlanan bir dinlenebilirliğe sahip. Ürkütücü klibiyle bütün olan parça zaten haftalardır Türkiye resmi şarkı listesinin zirvesinde. Hit potansiyeli olarak da diğer parçalara liderlik ederken, albümün hissiyatı açısından tanıtımı için seçilecek doğru şarkı buymuş.

10 şarkının ilk yarısı, kalanına göre daha yaratıcı ve daha özel. Genel anlamda popüler olacak şarkılar da bu yarıda. ?Alıştım Susmaya? tam bir Emre Aydın klasiğiyken kolayca akılda kalışı 2000’ler rock müziği içinde de yer edinmesine yardımcı olacaktır. Aynı konularda, neredeyse aynı derecede başarılı olan ?Tam Dört Yıl Olmuş Dün?, nakaratının girişinde ?Gemiler? şarkısına ciddi ciddi göz kırpsa da albümün öne çıkan anlarından.

Emre Aydın’ın Sony ile olan ilişkisine çok olumlu bakılabilir. Tanıtım anlamında rock yıldızlarının hep pop yıldızlarından bir adım geride bırakılmasına bir karşıtlık oluşturuyorlar şu an. Her ne kadar albümün resmi olmayan çıkış tarihi aylar boyu ertelense de elimize dünya standartlarında başarılı insanlar tarafından üretilmiş bir albüm geçti. Prodüktör Mats Valentin, doğru şarkılara doğru dokunuşlar yaparak albümün her yükseliş noktasında ismini geçiriyor. Bazı şarkıların geri vokallerinde bile duyabiliyoruz kendisini. Yurtdışında yapılan mix ve mastering kusursuz denecek düzeyde. Zaten kartonette çok az yerli isim geçiyor. Bunlardan biri en karanlık ve efkarlı hitlerden ?Hoşçakal?daki ney aranjmanını yapan, bir başka Sony sanatçısı Sıla’nın şarkı yazma partneri Efe Bahadır.

Diğer karanlık ama hit olmayan şarkılar ikinci yarıya toplanmış. ?Ayrı Ayrı? ve ?Kimse Olmadı Senin Gibi? şarkı sözü yazımında şaşırtıcı derecede sıradanlaşıp ?sığmıyor mumlar artık doğumgünü pastama? gibi cümlelerle karşımıza çıkıyorlar. Rahatlatıcı tarafı ise bu şarkılarda bile mutlaka vurucu bir anın yakalanıyor oluşu. ?Son Defa? da genel olarak aynı yolun yolcusu olurken, ?Geniş Zamanlar Yok? hem yükselen temposu hem de alışması zor (ama ilginç) Emre Aydın vokalleriyle dinleyiciyi kendine getiriyor.

Albümde gerçek Türk pop dinleyicisini havada karada etkileyecek bir eser var. İsim şarkısı ?Kağıt Evler? gitar ve yaylılardan ibaret, minimalist düzenlemesi ve Nazan Öncel’in başyapıtı ?Göç? şarkısının yıllar önce kaybolmuş ikizi gibi duran bestesi ve vokalleriyle kusursuzluk sularında yüzüyor. Şarkı hakkında söylenilebilecek çok, söylenmesi gereken az şey var. ?Kağıt Evler?i belki bir klip eşliğinde ya da her Emre Aydın konserinde dinleyemeyeceğiz ama şarkının on yıllar sonra bile önemseneceğinden eminim.

Geçen albümdeki Umay Umay şarkısı ?Hareket Vakti?, bu sefer yerini bir Cemali parçası olan ?Duymak İstiyorum?a bırakmış. Meraklısı tarafından çok sevilen bu kısmen gizli hazine Emre Aydın’ın sesiyle günümüze kayıpsız taşınmış. Böylece tamamlanan 10 şarkıyı içeren ?Kağıt Evler? hem yılın albümleri listelerinde başa oynamaya hazırlanıyor, hem de Emre Aydın’ı son derece tehlikeli olan ?ikinci albüm sendromu?na yakalanmaktan kurtarıyor. Fakat Aydın için tehlikeli olan bir başka durum şu ana kadar yazdığı tüm şarkılarını soktuğu hüzünlü, umutsuz atmosfer. ?İkinci albüm sendromu? kadar amansız olan kendini tekrar etme hastalığından da kaçınabilmesi için bazı şarkılarında dünyayı umutsuz aşığın gözünden görmemeyi tercih edebiliriz.

Not: 4 / 5