Ülkemizde video klipleri ödüllendirmek üzerine kurulu bir organizasyon maalesef yok. Zaman zaman oldukça kaliteli ürünler veren bu sektör, hakettiği değeri görmüyor, çok kötü örnekleri yüzünden kurunun yanında yaş da yanabiliyor bazen. Bu talihsizliği biraz olsun köreltebilmek için Türk Popu’nun bu yeni sitesi 2009’un en iyi kliplerini sizin için seçti. Hepsine de bir ödül takdim ettik. İşte sonuçlar:

15) Gülşen ? Bi’ An Gel

Nihat Odabaşı’nın yönettiği bu video yılın son günlerinde ekrana çıkıp tam anlamıyla ses getirdi. 2008 yazında ?Yapamazsan Yok? klibi ile siyah saçlı, garip göründüğü günleri geride bıraktığını ilan eden şarkıcı, sarışın ve oldukça Kylie-vari halini bu klibine de taşıdı. En güzel tarafı şarkının oryantal tarafını da bir tarafa atmayıp, ikisini harmanlamasıydı. Kafaya takılan avizemsi aksesuar, diğer kostüm tasarımları ve muhtemelen dublör olsa da inişli çıkışlı dekorun üstünde süzülen bayan tam anlamıyla ikonik karelerdi. 24 saatte çekilen klip için Onur Baştürk ?son zamanlarda izlediğim en iyi yerli klip? yorumunu yapmıştı. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Kostüm Tasarımı

?????

14) Zuhal Olcay ? Yine Aşk Var

Olcay, eski başucu şarkılarını bırakıp yeni başucu şarkıları yarattığı albümünün ilk klibini ?Yine Aşk Var? adlı parçasına çekmişti. Barış Denge’nin yönettiği klip belki şarkıcının ?Güller ve Dudaklar? videosu ayarında bir başyapıt değildi ama şarkının hem buruk hem kalender havasını çok iyi yansıtıyordu. Hazırlıklarıyla beraber 3 haftada tamamlanan klip tek planda çekildi, çekimlerde motion control tekniği ve Türkiye’de az sayıda bulunan 4k çözünürlüklü red kamera kullanıldı. Videoda 15 kişilik bir oyuncu ekibi yer aldı. Şarkıcı Nev o dönemde bu şarkıyı en çok dinlediği ikinci şarkı olarak açıklamıştı. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Görüntü Yönetimi

?????

13) Keremcem ? Sana Ferrari Gerekti

Bir hijyenik ped markası sponsorluğunda çektiği ?Hayallerin Peşinde? klibiyle kötü anlamda ciddi bir şok geçirten Keremcem aynı albümden ?Sana Ferrari Gerekti? parçasına çektiği kliple sevenlerini rahatlatmıştı. Epeydir dinlediğimiz en iyi Keremcem şarkısı olması yanı sıra klip son derece enerjik, eğlenceli ve şıktı. Murad Küçük’ün çektiği videoda görüntü yönetmeni olarak Tolga Kutlar, kurguda Ayhan Çetiner ve Sinem Akarsu, yapımcı olarak da Filmline isimlerini gördük. Keremcem, James Brown esintili klipte kalabalık bir orkestranın önünde dans yeteneğini de göstermişti. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Orkestralı Video

?????

12) Bora Uzer ? Aramızda 1 Gerginlik Mi Var

Yıllardır beklenen solo albümünü 2009’da yayınlayan Bora Uzer, beklediğimize değecek bol oyunculu bol keyifli bir kliple karşımıza çıktı. Barış Denge’nin yönettiği ?Aramızda 1 Gerginlik Mi Var? videosu hem Bora Uzer’in orkestrasından isimleri hem de Özkan Uğur, Sarp Apak, Öner Erkan gibi ünlü oyuncuları içeriyordu. Özellikle de bu üçüncü ismin inanılmaz performansı klibi hatırlanır kıldı. Zaten klipten sonraki dönemde hem albümün iyi bir çıkış yaptığı hem de Öner Erkan’ın ciddi bir patlama yaşadığı söylenebilir. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Yardımcı Performans (Öner Erkan)

Devam Et: 2009’un En İyi Videoları ( 11 – 8 )