5) Hayat Bu İşte ? Manga

Yazan: Yağmur Sarıgül, Haluk Kuruosman, Tuluyhan Uğurlu, Ferman Akgül


Aranje konusunda azıyla yetinmeyi bilmediğinden emin olduğumuz Manga’nın bizleri şaşırttığı bu parça Tuluyhan Uğurlu’nun mükemmel piyano solosuyla açılıp gitgide daha da etkileyici oluyordu. Hatta ?Dünyanın Sonuna Doğmuşum?un lafını esirgemeyen cümlelerine rağmen albümdeki en başarılı sözlerin de bu parçada olduğunu söylemek mümkün. Daha geniş kitlelerce keşfedilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

4) Kırık ? Nil Karaibrahimgil

Yazan: Nil Karaibrahimgil, Alper Erinç


Sadece son derece acıklı bir yetişkin şarkısı değil, müzik alanında yılın en iyi multimedya projelerinden biriydi. İki saatte çekilen klibine www.kirildim.com adresinde gerçek insanların kırılma öyküleri eşlik ediyordu. Albümün ilk dinlemelerinde gözden kaçabilecek bu şarkının daha göz önündeki şarkılara fark atıp kliplenmesi de ayrı şaşırtıcıydı. Gerçi Yasemin Mori’nin Aptal’ına ikizi kadar benzemediğini iddia edemeyiz ama kimse de iyi bir şarkı olmadığını iddia edemez.

3) İzmir Bilir Ya ? Aslı Güngör

Yazan: Aslı Güngör


Çizgisini korursa bundan sonra albüm yaptığı her yıl bu tip listelere girmesi kesin gözüken Aslı Güngör’ün bu şarkısını ilk kez 2009’da dinlemedik ama 2009 başlarında çıkan solo albümünün gerçek pırlantası yine de bu şarkıydı. Son Öpücük, neredeyse Kalp Kalbe Karşı kadar ses getise de bu daha kişisel ve daha ufak çaplı duygusal bomba Güngör’ün vokalleriyle hassas bünyelerde ciddi etki bıraktı. Listenin bu sırası için aynı albümdeki ?Aşk Her Şeye Değer?le ciddi bir çekişme yaşadığını da ekleyelim.

2) Söz Veremem ? Mustafa Ceceli

Yazan: Burcu Tatlıses, Santander, Flavio


Ceceli’nin yılın son aylarında çıkan albümüyle bu listeye gireceği kesindi fakat, bu kadar yüksek bir sırayı, hele de albümün açılış şarkısına teslim etmeyi beklemiyorduk. Christian Castro’nun ?Volver A Amar? adlı parçasının bu mükemmel adaptasyonu Mustafa Ceceli’nin sesiyle birleşince yılın en kusursuz işlerinden biri olmuştu. Burcu Tatlıses’in bestenin her saniyesine oturan sözleri, orijinaline oldukça sadık kalsa da modern tınlayan aranje (esas şarkı 10 yıllık), şarkıcının özellikle finale doğru yaptığı vokal numaraları şimdiden ?Söz Veremem?i unutulmaz kıldı. Candan Erçetin de farklı sözlerle aynı besteyi söyleyerek kerametin Christian Castro’da olmadığını ispatlayınca şarkı 2 numaradaki yerini aldı.

1) Aşk Geri Gelir ? Aylin Aslım

Yazan: Aylin Aslım


Aylin Aslım geçen albümde ?Aah? ile yaptığını bu albümde ?Aşk Geri Gelir? ile yaptı ve diskografisine etkisinden kimsenin kaçamayacağı bir slow daha kattı. Önemli bir kısmı sadece gitarlar ve vokallerle kotarılmış, melodisi konusunda oldukça sade bir tavır takınmış olan bu şarkı sözleriyle çoğu şarkının dokunamadığı yerlere dokunmayı başarıyor. Niyeyse gelecekte bir gün çok güzel bir filmin çok etkileyici bir sahnesinde çok manalı bir şekilde kullanılacakmış diye doğuyor içimize. Bunca sözden sonra bu şarkının da geçip gitmeyeceğine, geri geleceğine inanmak istiyoruz.

Başa Dön: 2009’un en iyi yavaş şarkıları