Son ayların en fazla beklenen albümlerinden biri olan Mustafa Ceceli albümü, ?Limon Çiçekleri? teklisinin vaad ettiği üzere belli bir standardın üzerindeki pop şarkıları ve şahane bir yorumla dolu olarak karşımıza çıktı. Piyasada ciddi bir ilgi gören çalışmanın ikinci teklisi ?Hastalıkta Sağlıkta?da uzun süredir resmi Türkiye listesinin zirvesindeki yerini koruyor. Genç sanatçının günümüzde bulunmaz ağırbaşlılığı ve çalışkanlığı bir yana albüme göz atınca belki tüm aradıklarınızı bulamayabilirsiniz. Yine de 13 şarkı, her türlü dinleyiciyi en az bir tanesi vursun diye tasarlanmış.

Bir kere şunu söyleyelim. Şarkı sayısını 10 ile sınırlı tutup çok daha ?az ama öz? bir albüm hazırlanabilirmiş. En kötüsü ?Hastalıkta Sağlıkta? olmak üzere ?Kanaryam?, ?Kendimce? gibi işe yaramayan şarkılar mevcut. Çok dinlenen ilkinin Ferhat Göçer tarafından söylenmesini ve Ceceli ismiyle özdeşleşmemesini dilerdim. Bu parça ticari olarak başarı getirebilir ancak duygusallığa gelince kalpten vuran bir ok olmak yerine kitle imha silahı olmaya soyunmuş. Herkesin malı gibi tınlıyor.

Bu tatsız girişin ardından bu yıl duyduğum en iyi şeylerden biri olan ?Söz Veremem?e gelelim. Şarkının yabancı bir parçanın uyarlaması olduğunu biliyoruz. Orijinal olsaydı tabii ki daha büyük övgü alacaktı ancak bu kadar uyumlu sözler, bu kadar mükemmel bir yorum ve aranje burun kıvırmayı imkansız kılıyor. Şarkı albümün en iyisi olmakla kalmıyor, yılın da en iyi yavaşlarından biri oluyor kolaylıkla. Sözlerde hem bir sevgiliye hem de yakın bir arkadaşa söylenebilecek esneklik payı olması da ayrı bir hoşluk.

Bu açılış şarkısı kadar olmasa da Sermiyan Midyat’ın efsane adayı sözleriyle ?Limon Çiçekleri?, Sezen Aksu’nun albüme en iyi katkısı ?Dön?, yine yabancı bir besteye yazılmış ?Tenlerin Seçimi? albümün yüksek noktalarından. Soner Sarıkabadayı’nın iyi anlarından birine denk gelmiş ?Şarkı? da kaliteli bir orta tempo olarak göze çarpıyor. Benim hayal kırıklığına uğradığım bir nokta ise albüm elime geçer geçmez hemen dinlediğim Vedat Sakman ? Mehmet Teoman ortak ürünü ?Ben O Değilim? oldu. Bir Sakman bestesinin olmamış bir Keremcem şarkısı gibi tınlaması kötü bir sürprizdi açıkçası.

Mustafa Ceceli aranjeleriyle çığır açacak bir konuma gelmemiş olsa da bugünlerde hit olan bir çok parçada imzası olması ve bu düzenlemelerde eli yüzü düzgün işler çıkarması, mükemmel yorumunun yanında bir artı olarak ekleniyor hanesine. Ben giderek daha ilham verici ürünler ortaya koyacağını düşünüyorum. Her ne kadar ?Bana Uyar? parçasının girişinde Murat Boz için yaptığı ?Para Yok?un girişini kopyalasa da aynı şarkının Petek Dinçöz versiyonu Ceceli yorumunun sıradan bir şarkıyı nerelere taşıyabileceğini gösteriyor. İsterim ki herkesi memnun edecek sıradan duygusal şarkılardan, herkesi memnun edecek formül düzenlemelerden ve artık gerçekten kabak tadı veren fabrikasyon Sezen Aksu şarkılarından sıyrılsın, daha yüksek bir seçicilikle hakkını versin Allah vergisi sesinin. Böylece hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde güvenebileceğimiz bir pop sanatçısı yaratacaktır kendisinden.

Not: 3 / 5