atiye-deniz

Bu yaz en çok dönen geyiklerden biri hiçbir şarkının piyasayı domine etmediğiydi. Büyük isimler birbiri ardına albüm çıkarsa da aralarından “Çakkıdı”, “Kibir”, “Afedersin”, “Şeytan” gibi şarkılar çıkmadı demek istiyorlardı sanırım. Gerçi bu şikayeti eden çoğu ismin müzik zevkinden cacık bile olmaz ama bu sefer tezlerinde haklı oldukları söylenebilir. Yine de eğlenceli bir sürü şarkının çıktığı da bir gerçek. Bu yazıda göz önünde tuttuğumuz faktör de “eğlence” olacak. Popüler bir gözden bakalım, müzik endüstrimizin can çekiştiğini unutalım ve en tüketime uygun parçaları sıralayalım bakalım. Yanlış anlaşılmasın yine kendi zevkimi işin içine katacağım, o yüzden Bengü’den İki Melek bekliyorsanız daha çok beklersiniz. O kadar da düşmeyiz elbet.

1- Atiye ? Salla: Dijital ortamda yaklaşık 160.000 sattı. Resmi listede 3 numaraya kadar tırmandı.

2- Demet Akalın ? Toz Pembe

3- Sertab Erener ? Bu Böyle: Sözleri son derece basit ancak bu gerçek Alper Dinç’in güzelim düzenlemesini, Sertab’ın içli yorumunu, klibin 10 numara oluşunu görmezden gelmemize sebep değil.

muro-21

4- Kenan Doğulu ? Rütbeni Bileceksin: Sağlam sözler, sağlam yorum, taze bir düzenleme, bozuk para gibi harcanmış bir klip fırsatı. Bence şarkıyı o videoyla kasvete boğmasaydılar, yazın şarkısı denilen şey bu olurdu.

5- Murat Dalkılıç ? La Fontaine: Şarkı sevgiliye “ne söylersen masal gelir La Fontaine”den diyor. La Fontaine fabl anlatır. Fablda hayvanlar konuşur. İltifat mı oldu bu şimdi? Açık açık hayvan dedik kıza.

6- Hepsi ? Sır

7- Halil Koçak (ee. Ajda Pekkan) ? Nikah: Ajda, Serdar Ortaç şarkısı söyleyince bile bir şeye benzetiyor. Bu şarkının da az ya da çok çekici olması kaçınılmazdı. Promosyon eksikliğinden dolayı yeterince duyulmadı, o ayrı.

8- Burcu Güneş ? Gözlerinde Bıraktım Aşkı: Her yeri tanıdık ama ortaya çıkan şey çok güzel. “Bu Böyle”deki hüzün aynen burda da var, üstelik sözler üçüncü sınıf değil. Bence iyi bir şey.

9- Murat Boz ? Sallana Sallana: Şarkının albümdeki diğer versiyonu daha güzel olsa da elimizde iyi yazılmış bir pop parçası var.

10- Ajda Pekkan ? Resim

11- Bora Uzer (ee. Kenan Doğulu) ? Bundan Sonra Böyle: Albüm satmıyor olabilir ama bu şarkı sandıkta bekletilir mi ya? Son derece güzel yazılmış, klasik pop tarzına bir alternatif oluşturuyor ve ülkenin en büyük starlarından biri işin içinde.

12- Yalın ? Ah Be Kardeşim: Şarkının başarısı, düzenlemenin orijinalliği ve süper video (özellikle de final sahnesi) şarkıyı bu listeye taşıdı. Tebrikler kardeşim.