1211115962untitled

Ayşe Hatun Önal, 2004’te ilk EP’sini yayınladığında şiddetli eleştirilere maruz kalmış, daha bir şarkısını dinleyen insanlar tarafından yerden yere vurulmuştu.Tabi o zaman elektronik müziğe alışkın olmayan kulaklar ?Çeksene Elini?nin garip sözlerini de duyunca alışmaya çalışmaktansa kestirip atmayı tercih etmişti. Gerçi single çalışmasının gerisinin elektronikle alakası yoktu, alaturka kıvamında Türk pop şarkıları vardı ama olsun.

Ben şahsen ?Sonunda? çalışmasına ucuz ama eğlenceli pop gözüyle bakmıştım, ?Çeksene Elini? kendini ciddiye almayan bir şarkıydı zira. Ayşe Hatun şarkıyı yaratması için nereden ilham aldığına bile bir türlü karar veremiyordu. Bu şarkıda pek kullanmadığı sesi ve yorumu hoşuma gitmişti diğer şarkılarda. Çeksene Elini’nin klibi ve düzenlemesi için ise ülke standartlarının üstünde olduklarını rahatlıkla söyleyebilirdim. Geçen sene Okan Bayülgen’in Makine adlı programına katılıp ?Hayalimdeki? adlı şarkısını söylediğinde Önal’ı seven biri olarak ben bile şaşırdım. Şarkı herhangi bir pop/elektronik şarkısı değildi. Şarkı ülkede eşi bulunmayacak kadar güzel bir yerli şarkıydı.

Bu parçayı da içeren yeni albüm kesinlikle başarılı bir albüm. Hande Yener’in ülkeye empoze ettiği elektronik dalga meyvelerini veriyor. Bunu ?Önal, Yener’e özendi? manasında kullanmıyorum, elektronik yapılı albümlerin ana akım albüm piyasasında kendilerine yer bulmalarından bahsediyorum. Ne çıkış şarkısı ?Kalbe Ben?, ne ?Bomba?, ne de ?Marslı? adlı şarkılar her piyasaya sürülüp reklamı yapılan albümde duyabileceğiniz tarzda şarkılar değiller. Özellikle Marslı’daki bir tiyatro metninin okunuşunu andıran yorum, melodiyle beraber söylenen tek bir sözcüğün bulunmayışı şaşırtıcı derecede cesur. Unutmayın bir de bu, kendini dinleyiciye kabul ettirmek konusunda daha uzuuun yolu olan eski bir mankenden geliyor.

aysevj8

Şarkılara teker teker bakarsak albümün parlayan yıldızları ?Kalbe Ben?, ?Hayalimdeki?, ?Doğru Kanaldan Bağlan? ve insaflı davranırsak ?Yok Yok?. Kalbe Ben’in (görselliğinin Milla Jovovich’li Invasion adlı fotoğraf çekiminden arak olduğunu duysam da) fevkalade klibi, mükemmel şarkıyı tamamlıyor. Düzenlemede kemanlar o kadar güzel kullanılmış ki etkilenmemek elde değil. ?Hayalimdeki?nin ne kadar başarılı olduğundan zaten bahsettim, belli başlı noktalarda daha gaza getirici ritimlerin kullanılması mümkünmüş ama sonuç yine de iyi. ?Doğru Kanaldan Bağlan? ise mutlaka tanıtım çalışmalarında kullanılması gereken, kusursuz bir dans şarkısı. Albümdeki en iyi sözler bu şarkıya ait diyebilirim biraz ileri gidip. Ayrıca konserler için de mükemmel bir isim olurdu, bu şarkının ismi. Tabi canlı performanslar yapacağını umarak söylüyorum bunu.

?Yok Yok?, türü sevenlerin tutacağı, pop dinleyicisinin ise dinledikçe alışacağı bir şarkı. ?Bırakma Beni?, ?İnat?, ?Aç Kapıyı? çok güzel sürprizler barındırıyor dinleyici için. Aç Kapıyı’daki tutkulu vokal, İnat’ta nakaratın peşine giren melodi, Bırakma Beni’nin melankolisi mükemmel. Sonlara doğru ?Aslında? adlı şarkı albümün tek slowu olma özelliğini taşıyor.Yok Yok’un remixi ise genelde orijinallerin dım tıs eklenmiş hali olan yerli remixlere benzemiyor. Şarkıdan farklı olmayı becermiş.

Gelelim albümün en kötü, EN kötü tarafına. Ayşe Hatun albümüne konuk rapçi almakla çok büyük bir hata yapmış. Fresh B. gördüğüm en komik en saçma rap verse’üne imza atıyor albümde, Ege Çubukçu da benim bile yazabileceğim bir kısım yazmış. Bulundukları şarkıları mahvediyor iki rapçi de; Ayşe Hatun bir sürü şarkıda neredeyse kendi rap yapıyorken bunlara ne gerek varmış anlamadım. Hakikaten kötüler, özellikle de Fresh B.

Sonuç olarak albüm yerli müziğin elektronikle gitgide daha içli dışlı olduğu son günlerde dinlenilmesi gereken bir çalışma. Zaten kaliteli albümler zor çıkıyor, manken şarkıcılarla ilgili ön yargınızı kırıp edinin bir kopya. Eğer satar da (D&R listesinde 9.sırada) diğer şarkılara klip gelirse zaten ülke farkedecektir bu cevheri. Ha, bazı şarkılar bazı zevklere uymayabilir tabi ama kulağınız alıştıkça hakkını verirsiniz. Zamanında yerin dibine geçirilen şarkıyı (Çeksene Elini) bugün Tuğba Ekinci ?Condom? diye aynı kliple yeniden canlandırıyor. Demek ki Ayşe Hatun Önal’da var kalıcı bir şeyler.

Not: 3.5 / 5