1211117175untitled

Şeker Kız Candy modeli saçlarıyla yeni dans kraliçemiz olmak için geri dönen Demet Akalın yeni albümünü geçtiğimiz hafta çıkardı. Bizde bu dans kraliçeliği işi biraz karışık bildiğiniz gibi. Benim yetişebildiğim en eski ?kraliçe? Yonca Evcimik’ti. 1994’te çıkardığı ?Yonca Evcimik ’94? albümü ile hem single kavramını ülkeye sokan hem de albümdeki dans müziği oranını oldukça yüksek tutan sanatçı Çılgın Bediş’in laneti sağolsun müzik piyasasındaki yerini başkalarına devretti. Hemen peşine ilk iki albümü bu yönde hiç umut vermese de tam bir dönüşüm geçirip şahane işler çıkarmaya başlayan Hande Yener geldi. Özellikle ?Apayrı? albümü bizim popüler müzik kurallarımızı hiçe sayan, tam bir dans albümüydü. Geçen sene piyasaya sürdüğü ?Nasıl Delirdim?? ise sadece iyi bir albüm olmakla kalmadı açık ara senenin en iyi albümüydü. Durum böyleyken o dönemde Hande’nin girdiği polemiklerde Demet Akalın’ı ciddiye almak pek mümkün olmuyordu. Şimdi durum buyken sırf öyle dedi diye dans kraliçesi ilan etmeyeceğiz Demet’i. Zaten albüm de dans albümü falan değil. Albüm yine birkaç yıla izini bırakmayacak bir pop albümü. Bu dinlerken eğlenmenize engel değil tabi.

Şimdiden patlayan çıkış parçası ?Mucize? çok eğlenceli. Bir iki haftada sıkması muhtemel ama ilk birkaç dinleyişten sonra dile dolanan, dans ettiren bir şarkı. Sözleri yazılırken biraz tembellik yapılmış açıkçası, bir de Demet’in ısrarla, ?hatırlatayım? yerine ?hatırlatıyım? demesi gıcık edebilir. İkinci klip şarkısı olacağı çok bariz olan ?Bebek? de tam olarak aynı sorundan muzdarip. Çılgın anlatım bozuklukları var şarkıda, sırf eğlenmek için dinlerken bile kulağınızı tırmalıyor. Ha, ?Sevgilimi koluma takarım, Bebek’de üç beş tur atarım? sözlerine sahip bir şarkı o değerlendirmelerden çok uzak olabilir, haklısınız. Demet’in kitlesi çok da entelektüel sayılmaz ama Türkçe’yi bu denli bozuk kullanması rahatsız edici benim için.

EB6D65BA21DF514B88451337r

Albümün isim şarkısı ?Dans Et? Funky-C eşliği olmadan hiçbir şeye benzemeyecekmiş. Keşke bunu farkedip Demet’in 1500 kere ?Durmadan set? dediği vokalleri kıssalarmış biraz. Gülşen’in ?Canın Sağolsun? parçasını andıran ?Geç Kalmadın Mı?? daha ağır tempolu hoş şarkılardan biri. Sevgiliye laf sokma tribini abartan ?Kına Yak? ise aşırı sözlerine rağmen albümdeki en iyi şarkılardan biri kesinlikle. Hani albüm Mucize, Bebek gibi birkaç hitin yanında Kına Yak gibi şarkılarla dolu olsa öpüp başımın üstüne koyardım, o derece. Sezen Aksu’nun ?Gölge Etme?sinin yeni düzenlemesine neden ihtiyac duyulmuş anlamadım. Küçükken severmiş bu şarkıyı Akalın, (bu da neden bugün her şarkısında sevgilisine çemkirdiğini anlamamıza yardımcı olabilir) ancak şarkının kendisi çok hoş olmadığı gibi düzenlemesi de biraz eğreti durmuş. Nilüfer’in ?Selam Söyle? şarkısı da başka bir cover. Düzenleme sanki Global Deejays şarkılarından kopyala-yapıştır edilmiş gibi, yine de Gölge Etme’den daha düzgün oturmuş üstüne.

Gelelim yavaş şarkılara. Kısaca şunu söyleyebilirim: Hiç iş yok. Bu kadar gereksiz şarkıları neden koymuş albüme hiç anlamadım. Zaten bugüne kadar müzik piyasasında ne işe yaradıkları belli olmayan Emirkan ve Cengiz İmren’in şarkılarını neden tercih etmiş çözemedim. Ersay Üner’in (Demet’in fetiş söz yazarı) ?Aldatıldım?ı biraz idare ediyor da, az önce dediğim isimlerin ?Gururum? ve ?Bulamadım? parçaları sonuna dek katlanılacak türden değil. Sadece (ama sadece) albümü kapatan bir buçuk dakikalık jazz-ımsı süper slow ?İki Kelime?yi ayrı tutuyorum. Konserlerde de zaman zaman şarkı söylettirdiği Ersay Üner’in imzasını taşıyor ve tam anlamıyla tadı damakta kalıyor. Uyduruk sözleri yok, boşuna nağmeleri yok, arabeskin aroması var ama kendisi yok. Kısacık süresine rağmen, albümün en iyilerinden biri.

Günümüz piyasasında bir albümdeki şarkıların yarısından fazlasının fos çıkmasına alıştık. Bu oran sizi tatmin edecekse ve sevgilinizden yeni ayrıldıysanız tavsiye ediyorum albümü. Aslına bakarsanız müzikaliteyi falan bir yana bırakınca albümdeki hitler ?ayrılsam da Demet Akalın dinlesem? dedirtecek kadar eğlendirici. Yine de bu çizgiyi bütün albüm boyunca koruyamıyor şarkıcı. İddia ettiği gibi yılın albümü olacak kadar iyi bir iş değil. Yine de bu mevsimdeki rakibi Gülben Ergen’in albümünden daha güzel. Ne de olsa ikisi de ciddiye alınmayacak şarkılar yapıyorlar, en azından birini dinlerken kendinizden geçip coşabilirsiniz.

Not: 2 / 5