• Albüm

Barbaros‘un kendi adını taşıyan albümü bu yıl boyunca çıktı çıkacak diye bekletenlerdi. Sesiyle, canlı performanslarını izleyenlerde ciddi bir etki bırakan şarkıcının konserlerinin dilden dile dolaşan ünüyle yaptığı çıkış Ferhat Göçer’e benzetilebilir. Ancak repertuar yönelimi açısından türleri oldukça farklı. Barbaros’un kaliteli ve temiz bir müzik yapmaya çalıştığı belli. Yine de sonucun tatminkar olduğunu söylemek zor.

Yorumcunun sesi gerçekten çok keyif verici, dinlemesi rahatlatıcı. Fakat albüme aldığı hafif siklet şarkıları öyle teknik bir yorumla okumuş ki dinleyiciye hissin geçtiği anlar gerçekten çok sınırlı. Vokalin ne kadar gür geldiğinden etkilenmek başka, şarkının ruhuyla uyumlu bir söyleyişi dinlemek başka oluyor tabii. Bu durum neredeyse şarkıların etkisizliğini bile örtecek kadar ciddi.

Benim diskten en memnun olduğum şey ?Pardonne Moi? şarkısında Barbaros’un kulağa hoş gelen Fransızcasını dinlemek ve parçanın Fikret Şenes’in yazdığı Türkçe adaptasyonu ?Affet Beni? oldu. Bu uyarlama Şenes’in imzasını öyle belli ediyor ki sanki bir Ajda coverı gibi geliyor kulağa. Üstelik bu yarı orijinal şarkıların bile yerinin bugünlerde tam olarak doldurulamadığının göstergesi oluyor. İlk yayımıyla Barbaros bu türe ne kadar yakıştığını gösteriyor bence. Aynı güzellikte yerli besteler bulana kadar Fransızca keşifler yapabilir belki bize.

Albümün açılışı çok umut kırıcı. Dört şarkıda imzası bulunan Şehrazat ikisinde ciddi tökezlemiş. ?Altıncı His?, özellikle de ?Karar Verdim? iyi şarkılar değil, hatta ?Karar Verdim?in yeniyetme bir Sezen Aksu özentisi tarafından yazılmadığına inanmak çok güç. Gelgelelim albümün zirve noktalarından birinde de Şehrazat’ın ismi geçiyor. ?Bu Da Böyle Bir Hikaye? haklı olarak şimdiden albümün en çok dikkat çeken şarkısı oldu. Barbaros’un kasılarak gelen yorumu bir tek bu epik şarkıda yerinde olmuş.

Talu’ların da albümde ciddi bir emeği var. Çiğdem Talu’nun ölümünden bu yana ilk defa bir sözünün (?Değiştim?) bu albümde yer alması dikkat çekici bir durum. Zeynep Talu ise Onur Mete ile birlikte hoş ve kendi halinde bir şarkı olan ?Olmadı Böyle?ye imza atmış. Sözlerini yazdığı ?Benden Olsun?a gelince, bu parçayı zaten Türkçe dilinde popüler kılınacak sözler yazılamaz bence. Şarkının bestesi hoş ama dile dolanacak şekilde söz yazmaya izin vermiyor. Bize de kulağa güzel gelen düzenlemesini dinlemek kalıyor. Remixine gelince feci bir girişi var fakat beste onu da kısmen kurtarıyor.

Albümün müzikalitesini gönül rahatlığıyla övemesek de Barbaros’un övülecek başka yanları var. Sesinin güzelliği, yüzünün temizliği bir yana gidip de garantici ve vasat şarkıların popüler yazarlarına sığınmamış bir isim kendisi. Kimi müzik yazarları tarafından bile tavsiye edilen bu yollara başvurmamış. Albümünde buram buram sıradanlık kokmayan bir çeşitlilik ve zorlamadan oluşmuş batılı bir hava var. Bu durum diskin kusurlarını örtmese de sanatçının geleceği için ciddi bir beklenti yaratıyor. En piyasa şarkısı ?Olur Ya? gibi ilginç olduktan sonra Barbaros yakında yolunu bulup, sesini de kayıt mikrofonuyla samimileştirip dinlemeye doyulmaz albümler yapacaktır.

Not: 2.5 / 5