On yıllık bir aradan sonra müzik dünyasına geri dönen Ayşegül Aldinç küçüklüğümden beri sevdiğim bir isim oldu. ?Sevdiğim? demek biraz azımsamak olacaktır; büyük bir hayranı olarak, kariyerini heyecanla takip ettim, albüm çıkarmadığı bunca yıldır da sabırla bekledim. Şimdi objektif bir bakış açısıyla, bir de ?hani ya hani ya o Ayşegül nerede?? esprisini yapmadan eskileri çok aratan yeni şarkılarını değerlendireceğim.

Oldukça vasat bir albüm olmasına rağmen 2000 tarihli ?Nefes? albümünü dinleye dinleye eskitenlerdenim. ?Söze Ne Hacet? gibi hit makinesi ve eleştirel olarak da çok başarılı bir çalışmanın ardından ?Nefes? nasıl hava civa kaldıysa, bu tekli de ?Nefes?e karşı öyle kalıyor. Sezen Aksu ta o zamanlar da Aldinç’e sadece yer doldurucu parçalar veriyordu. O şarkılar bugünün piyasasında kıymetli olurdu eminim, ama Aksu’nun yeni teslimatları günümüz standardında yine yer doldurucu olabilir ancak. ?O Kız? konsept olarak cuk oturan bir şarkı ama insanda hiç yer etmeyen bir müzikalitesi var. Ozan Çolakoğlu da alamet-i farikalarından hiçbir şey katmamış. Bir tek Aldinç’in eskimeyen güzelim sesi şarkıyı kurtarmıyor. Gelgelelim vokallerde Ercüment Vural, Cihan Okan, Sibel Gürsoy, Tuba Önal grubunu görmek hoş bir nostalji yaşatttı bana.

?Ağla? teklinin ikinci şarkısı olarak işini iyi yapıyor. Bunun sözleri biraz daha hüzünlü, bestesi biraz daha doyurucu. Bu şarkıda ?O Kız?ın imaj gücü olmadığı için mecburen ikinci parça olarak kalmak zorundaymış ama iki eserin güçlü yanları birleşse ancak kurtarırmış bu tekliyi.

Medyanın sadece Aldinç’in olduğu yaşta nasıl bu kadar genç ve güzel göründüğüyle ilgilenmesi de kısmen haksızlık bence. Çok daha verimli olabileceği bir dönemde (2000’lerin başı) aynı tantanayı koparsalardı belki Aldinç’ten bu kadar uzak kalmaz, bu tekliyle böyle hayal kırıklığına uğramazdık. Bir söz de şarkıların sahibi Sezen Aksu‘ya. Kendisi ?Bahane?nin birkaç şarkısında zirvesini gördüğü, ?Gidemem?le de son noktayı koyduğu bu ?şöyle günlerdi, böyle günlerdi? formatına bir ara vermeli artık. Aldinç bu sözleri söyletmek için doğru bir isim olsa da yıllardır her yaş grubundan yorumcuya benzer cümleler şakıttığından bıkkınlık geldi artık.