• Albüm

Yakın zamanda o kadar fazla sanatçının mini albümlerine rastlıyoruz ki umut verenleri gözden kaçırmamak için gerçekten dikkatli olmak gerekiyor. ?30? isimli çıkış şarkısıyla radyolarda ve ekranlarda sıkça rastladığımız Mavi de bunlardan biri. Aynı adı taşıyan diskiyle sonbaharda piyasaya ?merhaba? diyen yorumcu aynı zamanda kendi şarkılarının yazarı.

Çalışmanın üç mimarından biri Mavi ise diğer ikisi Orkun Tunç ve Taner Yurdankulu. Tüm düzenlemeleri, finaldeki remixi ve mix ile masteringi kotaran ikili albüme tertemiz bir sound bahşetmiş. Mavi’nin buğulu sesiyle çok doğru bir kontrast yaratan bu aranjelerde her kanalı cilalı bir şekilde duymak mümkün. Beyaz ? mavi renkli kartonetin ferahlığı müziklerde de mevcut yani.

Mavi’nin ?30? şarkısı alıştıkça sevilen kategoriden. Nakaratı hemen dile dolanıyor, o ayrı da kıtalarındaki tek tip cümle yapısı yerine daha çeşitli bir gidişat seçilebilirmiş. Peşine gelen ?Bırak? içinse kısaca ?Mavi için mükemmel? denilebilir. Bu şarkı yorumcunun İzel ? Nazan Öncel arasında gidip gelen sesine, olgun imajına daha fazla yakışamazmış! Zaten genel olarak da oldukça iyi bir parça.

Diskteki bir diğer müzikal doruk noktası Seyyal Taner coverı ?Neler Oluyor?. Bu halihazırda çok orijinal şarkı yeni düzenlemesiyle yeniden doğmuş, hem çok benzer hem de çok bambaşka bir şey çıkmış ortaya. Nazan Öncel’in ?Ben Böyle Aşk Görmedim? albümüne bağlandığınızı zannettiğiniz bu dakikalarda ?Mavi? yılın en iyi yeniden yorumlarından birini vaad ediyor dinleyiciye.

Üç yeni şarkıdan sonuncusu ?Düş?ün sözlü bir nakarata sahip olmayışı bu kadar az şarkı olduğunu düşünürsek biraz üzücü. Ancak çalışmanın doyurucu değil iştah açıcı olması niyetlenmiş kanımca. Diski zaten (çıkış şarkısının aksine) bir sürü b-side’ı olan ?Bırak? teklisi olarak görmek daha olumlu bir sonuç veriyor. Finalde de bu şarkının remixini dinliyoruz. Heralde ?Gecenin İçine…? diye isimlendiremediklerinden ismi ?Into The Night? olmuş.

Son olarak imajla ilgili bir lafım var. ?Mavi?nin gerçekten dingin ve zeki hali onu kendini zorla ortaya sunan başka şarkıcılardan ayırıyor. Müzikalitesiyle bunu desteklemiş durumda. Ancak albümdeki tüm başlıklar ?mavi?, ?30?, ?bırak? ve ?düş? gibi yüzlerce farklı şeyi hatırlatabilecek kelimelerden seçilmiş. Albümün bir adı olmadığı gibi şarkıların isimleri de sivrilmiyor. Mavi’nin bir figür olarak nasıl varolacağı kendi bileceği iş ama güzel şarkılarını bu sıradan isimlerle törpülemesi bir müzikseveri rahatsız edecektir. Gerçi sonucun güzelliği şimdiden burada anılan başka bir sanatçıyı albümün mimarlarıyla çalışma konusunda harekete geçirmiş durumda ama albümün sadece müzik dünyasının değil dinleyicilerin de dikkatini cezbetmesi hak olacaktır.

Not: 3 / 5