Ceynur beni sık sık şaşırtıyor. İlk defa fotoğraflarını gördükten sonra videosunu izleyince ?bu, o muydu?? tepkisini verdim. Sonra kendisini ilk defa bizzat gördüğümde aynı tepki geldi. 25 Mayıs akşamı Kadın Şarkıları konserinde canlı izlediğimdeyse en büyük şoku yaşadım. Kendine has sözleri ve müzikalitesiyle dikkat çeken şarkıcı her şeyden önce mükemmel bir yorumcuymuş. Konserin kadın vokallerden dinlemeye alıştığımız şarkılardan oluşan repertuarı büyük sürprizlere gebe olmasa da Ceynur kesinlikle sahnenin hakkını verdi.

Sahneye bolca konuk çıkacağı için dinleyici kitlesi de müzik dünyasından bir sürü isim içeriyordu. Yani eğlendirilmesi gereken kalabalığın bir kısmı Ceynur’un takımından olsa bile epeyce bir kısmı da müziği eni konu bilen isimlerdi. Buna rağmen performans başlayınca kendinden emin ve konuşkan bir kız izledik. Uzunca süredir aylık Beyoğlu Hayal Kahvesi konserlerine devam eden yorumcu heyecan işini orada atlatmışa benziyor.

Konser ?Yağmur? ile açıldı, kanımca ilkinin yerini doldurmayan ikinci klip parçası ?Aşk? ile devam etti. Ceynur’un uzun zamandır hazırlandığını söylediği konserin kadın şarkılarının ilki ise Şebnem Ferah’tan ?Bu Aşk Fazla Sana? idi. O kadar hazırlanmaya daha iyi bir setlist oluşturulabileceğini düşüünyorum, zira organizasyonu ?Sertab Şarkıları?na dönüştüren ?Yanarım?, ?Bu Böyle?, ?Açık Adres?, ?Ajda Şarkıları?na dönüştüren ?Son Yolcu?, ?Uykusuz Her Gece?, ?Bambaşka Biri? veya ?Sezen Şarkıları?na dönüştüren ?Yine Mi Çiçek?, ?Yalnız Kullar?, ?Seni Yerler?, ?Başka Bahar? gibi şarkılar külliyen risksiz seçimlerdi. Bu garantici tercihler ister istemez insanın aklına ?bu isimlerden başka örnek alınacaklar da var? diye isyan eden İzel’i getiriyor.

Ceynur kalabalığı bu şarkılarla kolayca kavrarken güzel sürprizler de yapmaya devam etti. Kardeşi Gaye Biçer ile ortaklığı ?Dale Tango?, albümün iyi şarkılarından ?İn Miyim Cin Miyim?, muhtemelen üçüncü klip şarkısı ?Tanrı Beni Duydu?, Nil’den ?Seviyorum Sevmiyorum? ve nihai kadın şarkısı ?It’s Raining Men? dikkat çekici anlardandı. Şarkıcının şirketi DSM’in ikramı olan konuklardan Soner Sarıkabadayı canlı yorumunun da kayıttaki kadar olduğunu gösterirken, Metin Arolat enerjisiyle yaklaşan geri dönüşü için hazır olduğunu kanıtladı. Enerji demişken finale üç şarkı kala yorumlanan Ayşe Özyılmazel şarkısı ?Enerji?nin şaşkın bakışlara maruz kaldığını ekleyeyim. Hani müzikte kadın bakış açısı diye Ayşe Özyılmazel’e kaldıysak halimiz pek bir içler acısı. Sahnede izlediğimiz diğer isimler ise Cihan Okan ve Hepsi grubuydu.

Şimdilik bir showgirl adayı olmasa da çok çok marifetli sesi ile Ceynur, kesinlikle canlı dinlenmesi gereken bir isim. Kendi şarkıları sizi itse de çekse de konser performansıyla iyi anlamda şaşıracağınıza eminim. Ha umarız ki kalemi ve besteleriyle sıradışı olmayı seçerken Türkçe Pop’a bakışı da aynı derecede orijinal olabilir. Çünkü sadece Ceynur eserlerinden oluşan repertuarlara daha zaman var gibi gözüküyor ve kadın şarkıları olmasa ?Ele Güne Karşı? bile dahil olabilirdi konser listesine. O kadar klişeye de kimsenin ihtiyacı yoktur sanırım.

Şarkı Listesi: Yağmur / Aşk / Bu Aşk Fazla Sana / Yanarım / Esmer Günler (ee. Metin Arolat) / Açık Adres / Tanrı Beni Duydu / Son Yolcu / Dale Tango / Bu Böyle (ee. Soner Sarıkabadayı) / Seviyorum Sevmiyorum / İstedim / Uykusuz Her Gece / Başıma Gelenler / Yine Mi Çiçek (ee. Cihan Okan) / Yalnız Kullar / İn Miyim Cin Miyim / Nah Neh Nah / It’s Raining Men / Seni Yerler (ee. Hepsi) / Enerji / Başka Bahar / Bambaşka Biri / Yağmur