• Albüm
  • Durma Yağmur Durma (Video)

Gripin‘in olgunluk dönemi albümü olarak tanımladığı ?M.S. 05 03 2010? muhtemelen ?milat? derken üstünden 2010 sene geçmiş olan yıldan değil de kendi milatlarından bahsediyor. Askerlik maceraları, yeni bir plak şirketi ve kadrosundaki değişikliklerle ?olgunlaşmasına? hak verdiğimiz grup bunun müzikal karşılığını tam olarak veremese de karşımızda ayakları yere basan bir albüm olduğu doğru.

Gripin’in asıl olgunlaşması ?Gripin 2? albümüyle gerçekleşti dersek yanlış olmaz. Açıkçası bu albüm ve yeni albüm arasında bir karakter değişimi gerçekleştiyse bile bu ancak ufak nüanslarda belli oluyor. Rock türünden biraz daha uzaklaşma var, daha efkarlı enstrümanlar Gripin müziğiyle bir araya gelmiş. Önceki albüm ?böyle kahpedir dünya? diyerek açılıyordu, yeni diskin bir yerlerinde ise ?dünya ne güzelmiş, kahpelik bizdeymiş? şeklinde bir söz duyuyoruz. Buna büyümekten çok efkar ve umutsuzluk duygusunun daha baskın hissedilişi demek doğru olacak.

Albümde iyi fakat daha az sivri şarkılar sonralara bırakılmış, daha kötü ama dikkat çekici şarkılar başa alınmış, bunların en kötü ve dikkat çekicisi ise çıkış şarkısı olarak seçilmiş. Bir Haris Alexiou coverı olan ?Durma Yağmur Durma? resmen duygu sömürüsü yapan ve besteye de tam olarak oturmayan sözleriyle aynı şarkının yayımlanma şansı bulamayan Emre Aydın versiyonu ?Beni Unutma?nın çok gerisinde kalıyor. Aynı sömürüyü devam ettiren bol yağmurlu, ağlayan palyaçolu klibi de şarkıyı sevdirmekte pek yardımcı olmadı. Bu şarkıyla benzer kusurlardan muzdarip parçalardan ?Sen Gidiyorsun? introsuyla, ?Koca Çınar? ise ara melodisiyle şarkının kendisini gölgede bırakıyor. Adeta vokal bir şey demeyince şarkılar güzelleşiyor zira söz yazımı mükemmeliyete giden bir yolda yarım bırakılmış gibi.

Gripin’in neden en umut verici rock gruplarından biri olduğunu hatırlatan şarkılar da var tabii ki. Albümün zirve noktası olarak anmaktan çekinmeyeceğim ?Gidenin Dostu Olmaz? mesela. Albümün geri kalanında solistin kendisine ?ey gidi koca çınar? diye seslenmesi (normal olarak) itici geliyorsa bu şarkıdaki ?kimi acılar içimizden geçer, kimi anılar üstümüzden? gibi az ama öz ve son derece yaratıcı sözler sizi rahatlatacaktır. Bestesi konusunda da oldukça şanslı olan parça tam bir konser favorisi olmaya aday. Kanımca en iyi söz beste uyumunun tutturulduğu çalışma da bu. Kardeşi olarak görebileceğimiz ?Sal Sensizliğini Üstüme? ise aynı kriterlerde neredeyse bunun kadar başarılı bir şarkı.

Grubun son cover macerası ?Dalgalandım Da Duruldum? radyolarda başarı göstermesine rağmen aslını mumla aratan, kötü bir versiyondu. Bu albümdeki ?Yolcu Yolunda Gerek? ise Gripin’e ve genel olarak albümün gidişatına çok uyumlu olmuş. Bu finalden önce bir cevher daha var. ?Müsait Bir Yerde? karamsar başlasa da çok güzel bir nakarata bağlanıyor. Peşine gelen ?Gözyaşlarım Değil Onlar? ise albümün şikayet ettiğimiz fazla sulu sözlerine bir örnek daha sunuyor. ?Temize çekilen telefon defteri?, ?yüzmeyi öğrenen hayaller? gibi hedefi vurmayan mecazlar ve ?istiklal caddesi kadar? ticari kokan asmalı’nın sokaklarının bahsi, şarkıyı albüme pek faydalı kılmıyor.

Ana akım piyasada yeterince duyulmayan ilk albüm (ve aynı albümün ikinci versiyonu) sonrası ?Gripin 2? şaşırtıcı derecede dinleyici dostu ama grubun imzasını belli eden bir albümdü. Bu çalışma ise hiçbir şeyiyle şaşırtıcı olmasa da üst seviyelerde bir yerde bir durgunluk dönemi geçirilmesini sağlamış. ?Durma Yağmur Durma? gibi bir şarkının benim için Gripin’den alıp götüreceği çok şey vardı ama albümde bunun yarasını saran şarkılar bolca mevcut. Çalışmanın ismindeki ?milat? kavramı bundan daha fazlasını hak ediyor orası kesin. Şu an albümün turnesi için yollarda olan grubun, rakı satışlarını arttırmak gibi kariyer hedeflerinden vazgeçip içindeki amatör rock ruhuyla tekrar iletişime geçmesi gerekiyor bence.

Not: 3 / 5