Piyasadaki yeni seslerin en güzellerinden Aslı Güngör‘ün ilk albümünü bir seneden uzun bir zaman önce dinlemiştik. Yavaş şarkılar konusunda sık rastlamadığımız bir yeteneğe sahip olan Güngör tamamen pop türüne ait, samimi şarkıları, tamamen pop vokalleriyle söylemeyi tercih eden, bu sebeple 2000’lerde yerli müziğin en büyük handikaplarından olan arabeskleşmeye karşı duran bir şarkıcı. Özellikle mega hiti ?Kalp Kalbe Karşı? ve peşine gelen ?İzmir Bilir Ya?, ?Son Öpücük? hitleriyle bu türde sağlam örnekler verdikten sonra şimdi üç şarkılık bir EP ile karşımıza çıktı.

Yeni CD ?Aşk Alev Aldı?da hareketli şarkılar 3’te 2 oranıyla önde. Çıkış şarkısı yine yavaş olsa da, isim şarkısı ve en iyi şarkılar bu sefer yavaş değil. 2009 albümünde duygusal parçalardaki sağlamlık, ?Gözyaşlarım?, ?İyi Ki Sen Vardın? gibi hareketli şarkılarda yoktu; hatta bunlar için sıradanın ötesinde demek yanlış olur. 2010’da ise roller değişmiş, ?Ben De Dahil? adlı duygusal şarkı, diğer iki ritmik parçanın gölgesinde kalıyor.

İlk klibin çekildiği ?Ben De Dahil? 2009 albümünde ayrı şarkılarda çalışan Burcu Güngör’ün sözleri ve Aslı Güngör’ün bestesinden oluşuyor. Düzenlemenin de etkisiyle şarkıcının en iyi işlerinden ?Aşk Her Şeye Değer?in devamı gibi duran bu parça buna rağmen ilk albümde olsaydı diğer slowlar arasında kaybolup giderdi. Giriş melodisiz başlayan ve aynı sözleri ikinci tekrarda da kullanan “Ben De Dahil”, 4 dakika gibi bir süreye sahip, bu da dinleyicinin ilgisinin dağılmasına sebep oluyor. Fakat uluslararası kurallara uygun olarak çıkış şarkılarına diğerlerinden daha fazla şans verilir ve tolerans tanınır. Eğer çalışmadaki 3 şarkı da bireysel olarak pazarlanacaksa kaybedilen bir şey yok demektir. Değilse, geri planda kalanın hakkı yenmiş olacak.

İsim şarkısı ?Aşk Alev Aldı? iki kardeşin ortak yazıp bestelediği bir iş. Her şeyden önce inanılmaz çekici bir yaylı melodisi içeriyor. Hani hareketli olan bütün büyük Türk Pop şarkılarının açılışında duyduğumuz hapsedici keman örnekleri gibi. Nakaratı, şarkının köprüsünden çok farklı olmadığı için parçanın en öne çıkan kısmı bu bahsettiğim melodi. Yine de kalanında duyduklarımızın da kulağa oldukça hoş geldiğini söyleyebilirim. Bir kere çok sempatik sözlere sahip ve Güngör’ün üzerine yapıştırılan kısmen soğuk ve kasvetli imajı yıkmak için son derece müsait bir bestesi var (yeni fotoğrafların da bu konuda çok başarılı olduğunu ekleyelim). Yalnız şimdiden uyaralım, şarkının bu marifetlerini ilk dinlemede farketmemeniz çok büyük bir olasılık. ?Aşk Alev Aldı? etkisini dinlendikçe belli eden, hiç kafa yormayan pop haliyle neredeyse küçük göreceğiniz fakat zamanla çok sevilen bir şarkı. Belki sadece akustik gitarın bu hissiyatla uyuşmadığını söyleyebiliriz.

Üçüncü sıradaki ?Simetri? sadece Burcu Güngör’e ait ve adeta konsept bir parça. 90’ların hazinesi tükenmek üzereyken Ayşen, Sibel Gürsoy, Tuba Önal gibi şarkıcıların söylediği dans türünde düzenlenmiş adaptasyon şarkıları andırıyor. Bu isimlerin durumu bugün pek iç açıcı olmasa da şarkıların duyulduğu anda hatırlandığı bir gerçek. ?Simetri? hiç yerli tınlamayan bestesi ve bu etkiyi pekiştiren ön ve özellikle geri vokalleriyle o dönemden fırlamış gibi duruyor. Albümün en iddiasız kısmı gibi gözükse de önyargısız bakınca üç şarkı arasında en iyisi bu. Nakaratının, hareketli aranjesine rağmen melankolik bir his veren akışı çok başarılı. ?Aşk Alev Aldı?daki kitle imha etkisi bunda olmadığı için şarkının ticari olarak kullanılmama durumu olabilir ancak kullanılırsa Aslı Güngör’ün imajına faydadan başka bir şey getirmeyeceğine eminim.

Neticede Güngör’ün gidişatını tam bir albümle değerlendirmek daha doğru olacaktır fakat yeni sanatçılar için kurtulması çok zor bir tuzak olan ikinci albüm döneminden zararsız geçtiğini söylemek mümkün. Ha, ilk albümün liste başarısının yakalanacağını zannetmiyorum açıkçası ama zaten üç şarkılık bir CD’den bahsediyoruz. Aynı büyük etki, şarkıcının renklerini çok daha iyi yansıttığı Sony Music çatısı altında hazırlayacağı yeni albümle yakalanacaktır. O zamana kadar bu mini albüm arayı soğutmamak için çok uygun bir seçenek.

Not: 3.5 / 5