2009 satışlar konusunda pek iç açıcı geçmedi belki ancak çıkan albümlerin içeriği olarak fena bir yıl geçirmediğimizi söyleyebiliriz. Her ne kadar yazarlarımız ?bu yazın şarkısı? diyebilecekleri bir hareketli şarkının çıkmamasından şikayet etse de en iyi yavaş şarkıları 20’ye indirmek bile zordu. İşte 2009’un yarısı kliplenmiş, yarısı keşfedilmeyi bekleyen en iyi 20 slow’u.

20) Giden Günlerim Oldu ? Gülben Ergen

Yazan: Oğuzhan Koç


Yaz aylarını kendi kulvarında domine eden bu şarkı 6 hafta liste başı olmakla kalmadı, çok da yetenekli bir şarkı yazarını tanıttı bizlere. Daha önceden Ferhat Göçer’in ?Gül Ki? parçasıyla bildiğimiz Oğuzhan Koç bu şarkıda vokalleriyle de yer alıyordu. Gerçi şarkının tonuyla ilgili bir durumdan olsa gerek sesi, normalde bildiğimiz sesi kadar etkileyici değildi ancak hem Gülben Ergen’e yıllardır aradığı hiti sağladı hem de ?Ya Ölümsün Ya Düğün? gibi cıvık bir şarkı ihtimalinden korudu bizleri.

19) Kapıyı Kapat ? Çağrı

Yazan: Çağrı


Emel Müftüoğlu’nun bu sene çıkış arayan kızı basit ve akılda kalıcı bir melodiyle piyasanın kapısını kendisi için araladı. Sinan Akçıl’ın vurucu düzenlemesiyle bütünleşen parça denizin üstündeki yalnız bir kayığın içindeki yalnız bir kızı gösterdiği videosuyla da uyumluydu. Çağrı bu şarkıyla, az ama öz sözlerin, sadece etkileyici olsun diye yazılmış birbiriyle alakasız bir sürü sözden daha kıymetli olduğunu hatırlattı.

18) Olmadı Gitti ? Nilüfer

Yazan: Nilüfer, Ender Çabuker


Zamanında ?Olmadı Yar? gibi devasa bir hiti yazmış, önceki albümünde de kendi hayrına bir çok güzel şarkı yaratmış Nilüfer’in bu konuda neden tembel davrandığını anlamak zor. Zira son albümündeki en güzel parçalarından biri de kendi kaleminden çıkmış. ?Olmadı Gitti?, albümün çıkış teklisi bağırış çığırış ?Bir Bilseydin?den çok daha işini bilen, sevilesi bir şarkıydı. Pastoral klibi de olumlu bir etki bırakıyordu diyebiliriz.

17) Oyunbaz ? Sibel Can

Yazan: Halil Koçak


Sibel Can birkaç albümdür Tarkan ve Serdar Ortaç’ın üçüncü sınıf şarkılarına tamah ediyor olabilir ancak güzel bir yavaş şarkıyı onun sesinden dinlemek gibisi yok. ?Yalnızlar Treni? ve ?Lale Devri?nden beri kendisine en çok yakışan şarkı bu albüme nasipmiş. Halil Koçak’ın yazdığı bu alaturka soslu parça albümdeki birçok sıradan şarkının arasında kaynayıp gitti fakat sanatçıdan biraz destek görürse patlaması an meselesi.

16) En Kıymetlim ? Kenan Doğulu

Yazan: Kenan Doğulu


Patron, son albümünü hareketli ve orta tempolu oldukça güzel parçalarla doldurmayı seçse de arada bu şarkı gibi güzel damarlar da vardı. Belki ?Etme?nin, ?Öp?ün etkileyiciliğine benzemiyordu ancak albümün geneline oranla oldukça karanlık kalan bu parça güzel aranjesi ve vokalleriyle takdiri hak etti.

Devamı burada: 2009’un en iyi yavaş şarkıları 15 – 11