Kendi yazıp kendi söyleyen genç bayan şarkıcılarımız az olduğu gibi bunların arasında yazdıklarıyla şaşırtan, kısaca ?eğlendirirken düşündüren? isimler daha da az. Örneğin bugüne kadarki çoğu şarkı sözünde arayınca bir mana bulamadığım Deniz Seki bile bu dolmamış kontenjan sebebiyle rakiplerinden ayrı bir yerde duruyor. Gülşen ise zaman zaman gitmesi gereken yolu kaybetse de çok daha övülesi başarılara imza attı. Belki kendisinin belki de yapımcılarının kararıyla yeteneği bu kadar gölgelenmiş bir isime zor rastlanır. İnsanlar Gülşen deyince öncelikle seksi olması gerektiğini düşünüyor zira.

Erol Köse’yle yollarını ayırdığından beri ayakları yere en sağlam basan albümüyle karşımızda şimdi şarkıcı. Dinleyicinin güvenini ya kazanıp ya da tamamen kaybedeceği bu dönemde cesur bir kararla albümün neredeyse tümünü kendisi yazmış. Sonucun işe yarar olduğunu söylemek doğru olur. Albümde hit de mevcut, yazmış olmaktan gurur duyacağı şarkılar da mevcut, e standart olarak 45 dakikalık çalışmayı doldurmak için konulmuş öylesine şarkılar da var maalesef.

Çıkış teklisi ?Bi’ An Gel? özellikle de kliplendikten sonra oldukça çekici bir şarkı olarak geldi karşımıza. Mesafeli girişi bir süre sonra yerini Ozan Çolakoğlu’nun klasik pop şarkısı formülü ve her Türk insanını yerinden kaldıracak bestesine bırakıyor. Gülşen’i geri getirmek için doğru bir tercih. Parçanın tek yanlış tarafı nakaratta gereksiz yere dayılanmaya başlayan sözleri diyebilirim. Tarkan’ın son stüdyo albümünü komple mahveden bu tercih Gülşen’in 11 şarkısında başını nadir gösteriyor neyse ki.

Şarkıcının alamet-i farikası, kendine ait yavaş şarkıları, bu albümde iyi bir temsilci bulmuş kendine. ?Hükmen Mağlup?, ?Sakıncalı?nın yerini tam olarak doldurmasa da üstüne düşeni kesinlikle yerine getiriyor. ?Bir Taraf Seç? ise kulağa fena halde aşina gelse de başarılı bir çalışma. Gülşen’e en az bunlar kadar yakışan orta tempolu parçalardan ?Ezberbozan? hemen dikkati çekiyor. ?Canın Sağolsun?u sevdiyseniz, ki niye sevmeyesiniz, ?Ezberbozan? memnun edecektir.

11 şarkılık albümün ikinci büyük dans hiti, albümün de ikinci şarkısı olan ?İade? olacaktır. Vasat denilebilecek aranjesine rağmen sözüyle melodisiyle şarkı ilgiyi cezbediyor. Hani Demet Akalın’ın kıskanacağı ayarda bir parça. Gelgelelim albümde aynı çizgiye çıkan başka yeni şarkı yok. ?Yukarıdan Ayarlı?, ?Uyan Da Gidelim?, ?Arkadaş Kalalım? en kibar deyişle sıradan şarkılar. Neyse ki bunlarda bile takdiri hakeden sözler bulunabiliyor. İlkinde ?sen üzdüklerimin en ağır diyetisin? diyor örneğin. Kaç şarkıda duyarsınız bunu?

Gülşen’in altın döneminin mimarlarından Nazan Öncel albüme ?Dillere Düşeceğiz? ile katkıda bulunmuş. Orijinaline tercih edeceğim bir yorum değil bu yenisi, yine de insanı umutlu bırakan bir final yapıyor çalışmaya. Gülşen’in kusursuz yorumu, bu albümdeki gibi ve daha iyi şarkılarla buluşmaya devam ettikçe ortaya iyi şeyler çıkacaktır. Yeni dönemin ?Önsöz?ü gerektiği kadar kişisel ya da yenilikçi olmasa da Gülşen’in hasar kontrolü yapması için yeterince kontrollü, özenli bir çalışma.

Not: 3 / 5