Ziynet Sali’nin her yeni işini çok iyi bir yorumcu olduğu için heyecanla karşılıyorum. Herkes Evine albümü başlı başına çok iyi bir albüm olmasa da iyi ?pop? anları içeren, eli yüzü düzgün bir çalışmaydı. Adeta o albümün yayınlanmamış bir şarkısı gibi duran yeni teklisi ?Bizde Böyle? ise bu albümle birleştirilip satışa çıkarıldı. İki diskin birbirine yakıştığını söylemeye lüzum yok ama yeni şarkı albümün orijinal baskısında yer alsa öne çıkan bir parça olur muydu, mesele odur.

Bizde Böyle’nin en büyük artısı son derece ?gaz? denilebilecek yabancı kaynaklı bestesi, en büyük eksisi ise Sezen Aksu’nun ticari anına denk gelmiş sözleri. ?Hem karnım doysun hem pastam dursun? belki anlamlı bir öbek olabilir ama şarkıya zorla oturtulmuş gibi duruyor. ?Çok mersi ben almayayım?, ?Fotokopisi değil aslı, ne havalı ne kaslı? gibi cümlelerin de yardımcı olduğu söylenemez. Açıkçası sadece sözler bazında bakınca Aksu’nun Petek Dinçöz’e verdiği şarkılardan bile daha az özenli geliyor kulağa. Dediğim gibi melodisi işi kurtarıyor. Bir de Sali’nin yorumu.

Teklide şarkının Mustafa Ceceli, Sinan Ceceli ve Kıvanch K. düzenlemeleri mevcut. Bunlar arasında hangisinin öne çıkarılacağı çok bariz olduğu gibi (Mustafa Ceceli versiyonu) geri kalanların parçada iyi manada bir farklılık yarattığını söylemek zor. Bu haliyle üç parçalık disk Herkes Evine’nin vasat şarkıları arasında bir yer edinirken, Ziynet Sali, diskografisine orta halli bir iş daha eklemiş oluyor.

Not: 2 / 5