Burcu Güneş’in hem ateş hem su olup müzikal kalitesinin zirvesini gördüğü son stüdyo albümünün üzerinden yaklaşık üç sene geçtikten sonra yeni çalışması ?Sihirbaz? karşımıza çıktı. Güneş’in arada çıkarttığı sıradan aranjelerle dolu remix albümünü ise şahsen ?saymıyorum?. Onun korkusuyla ?Sihirbaz?a biraz temkinli yaklaştım ancak kendinizi verip dinleyince çabanızın karşılığını veren bir albüm olmuş. Yılın en iddialı yavaş şarkılarından bazılarını ve artık her albümün virüsü olan sıradan bir kaç pop şarkısını içeriyor.

Çıkış teklisi ?Gözlerinde Bıraktım Aşkı? kulağa hem çok tatlı hem de çok tanıdık gelen bir parça. Benim sözlerde bizzat farkettiğim ?Sevdam Ağlıyor? benzerliğinin yanında internette rapor edilmiş bir çok aşinalık bulabilirsiniz. Ancak buna rağmen şarkı gerçek Türk Pop’unun güzel örneklerinden biri. Arabesk yerine alaturkadan beslenen modern sound’lu parçalar 90’lardan bugüne daha az bulunur ve daha kıymetli oldular.

Albümdeki yavaş şarkılarda ciddi güç birlikleri söz konusu. Benim için en çok öne çıkanı ?Gurur Çiçekleri?nin sözü Aysel Gürel’e, bestesi Burcu Güneş’e ait. Dinleyicilerin büyük desteğini gören ?Ateş ve Suyun Aşkı? ise Can Yücel’in şiirinden Fuat Güner ve Burcu Güneş tarafından bestelenmiş, üstelik Güner vokallerde de eşlik ediyor. Benim fikrimce bu şarkı hem sözüyle hem müziğiyle vurucu olmak için gereğinden fazla çaba gösterme sendromundan muzdarip. ?Slow? klasmanının başka iki güzide örneğinden ?Bundan İbaret? bir Selami Şahin bestesi, albüme ismini de veren Sihirbaz ise sadece Burcu Güneş’in elinden çıkma. Şarkıcının bu parçayı isim parçası yapmasını anlayabiliyorum zira gurur duyulması gereken bir çalışma olmuş.

Hemen her Burcu Güneş albümünde iki ?verilen? vardır: iyi aranjeler ve iyi vokaller. Bu albüm de prodüksiyon açısından oldukça zengin görünüyor, üstelik çıkış teklisini internet sitesinden bedava dağıtmak gibi bir cömertlik de gösterdiler. ?Di’li Geçmiş? ve ?Benim Gibi Sevgili Bulamazsın? gibi iki çok sıradan örnek ve albüme pek bir şey katmayan iki remix haricinde şarkıların tümü özenle aranje edilmiş. ?Çekim Alanı?ndaki kemençe, ?Aşk Geçiyormuş İstanbul’dan?ın R&B altyapısı gibi durumlarda şarkıların en iyi tarafı düzenleme olabiliyor.

Yazının başında söylediğim gibi ?Ben Ateş Ben Su? Güneş’in yaptığı en iyi albümdü ve bu konumda durmaya devam ediyor. Bu albüm onunki kadar sağlam bir konsepte sahip değil, şarkılar da o albümdeki kadar önemli değiller belki ancak dinleyici o albümün vermediği hakkını bu çalışmaya saklamış olabilir. Her halukarda Burcu Güneş kalitesini gösterebildiği, kendine yakışan bir işe imza atmış. Sihir bu sefer biraz eksik olsa da sihirbazın kendisi bildiğimiz gibi karşımızda.

Not: 3 / 5