Yaz etkisini kaybettikçe albümler uzamaya, tekliler mini albümlere, mini albümler tam albümlere dönmeye başladı. Yakın zamanda tek şarkıyla piyasaya geri dönen isimlerden biri uzun zamandır kendini özleten bir müzisyen, diğeriyse yaptığı çıkışı devam ettirmeye çalışan bir grup.

ÜMİT SAYIN ? TAKILMA:

Ümit Sayın, 90’larda Türkçe Pop’un sadece en sevilen isimlerinden biri değil aynı zamanda ürettiklerine en güvenilir yazarlarından biriydi. 2004’te ?Mai? isimli albümüyle aynı ticari başarıyı yakalamasa da sevenlerini hayal kırıklığına uğratmamıştı. Yine de kendisinden bir tek şarkı daha duyabilmek için 6 yıl beklememiz gerekti.

Poll Production etiketiyle 15 Eylül’de yayımlanan ?Takılma? sözü ve bestesi Ümit Sayın‘a, düzenlemesi Bahadır Tanrıvermiş‘e ait bir parça. Ümit Sayın’a oldum olası yakışmış ?hüzünlü bir melodi & kıpır kıpır bir aranje? formülüne sahip. Bugünün standartlarında kesinlikle üst düzey bir şarkı. Fakat diskte destekleyici hiçbir parça bulunmadığından dolayı Sayın için güçlü bir kale değil. Fotoğraf çalışmasının da yardımcı olduğu söylenemez.

?Takılma?nın yorumu ve bestesiyle hangi şarkıya benzediğini bir türlü çıkaramayanlar için de ekleyelim, ?Ağır Roman? film müziklerinden son derece ?ağır? bir parça olan ?Ağla Sevdam?ın ?kördüğüm…? diye başlayan feryat figan kısmının hareketlendirilmiş hali gibi bu yeni nakarat. Çalıntı denilemeyecek kadar yenilenmiş ama esinlenmediğini iddia edecek kadar da değil. Sonuç olarak ?Takılma? bir albümün habercisiyse iyi bir haber, bunca yıldan sonra Ümit Sayın hayranlarını tatmin etmek içinse yeterli değil.

BABUTSA ? TABİ GÜZELİM

Öncelikle ?tabii? yazılmasının daha doğru olduğunu, ?tabi? kısaltmasının şive dahilinde gelişen bir şey olduğunu söyleyeyim ama şarkının büyük sorunu bu değil. ?Yanayım Yanayım? ile her kesimden dinleyicinin sempatisini toplayan Babutsa‘nın yeni şarkısı da en az onun kadar potansiyel taşımasına rağmen solistlerin yorumuyla yoldan sapıyor. ?Yanayım Yanayım? İbrahim Tatlıses’i kendine talip edecek kadar arabesk öğe taşımasına rağmen popüler müzik evrenimizde bulunmasından rahatsızlık duyulmayan, sevimli bir işti. ?Tabi Güzelim? de aynı kulvardan gitse de, çok arabesk seslendirilmiş, dolayısıyla aynı çok yönlülüğü taşımıyor. Gereğinden fazla gırtlak nağmesi sebebiyle, ilk şarkıda uzun havaya dönen ah çekişlerin bile olmadığı kadar ?etnik?. Yorumculardan en az biri adeta İbrahim Tatlıses gibi söylemeye çalışmış, bu da bir pop şarkısı için oldukça kötü bir seçim.

Ancak Yunan kökenli (tabii ki Phoebus Tassopoulos‘tan) bestesi ve Kadir Mutlu ile Fotios Stefos imzalı sözleriyle parçanın kendisi oldukça başarılı. Radyolarda peşpeşe dönmesi için hiçbir engel yok, üstelik sözleri de daha ilk kıtadan beri sürpriz yapmaya başlıyor. Yazarlar orijinal bir iş çıkarmaya özen göstermiş belli ki.

Diskin içeriği doğru belirlenmiş, ?Tabi Güzelim?in dört versiyonu ve ?Yanayım Yanayım?ın orijinali dahil 2 versiyonu mevcut. Çıkışını devam ettiren bir grubun, peşine bir tam albüm geleceğini varsayarsak, yapması gereken bir şarkı listesi yapmışlar. Ancak remixlerin şarkıya pek bir şey kattığı söylenemez. İbrahim Karabacak mixi ilginç başlarken, çok geçmeden asıl versiyona benziyor. Daha oynak bir altyapı içinse Kaan Gökman’ın orient mixi denenebilir.