An itibarıyle en fazla yıldız isim ve satış garantili şarkıcı içeren yerli müzik şirketinin DMC olduğunu söylemek yanlış olmaz. Her ne kadar kendi medya kuruluşlarını kullanımı zaman zaman çok rahatsız edici olsa da (reklamlardan değil köşe yazarlarının manipüle etme çabalarından bahsediyorum) iyi bir portfolyoları var şu an. Ancak yılda belki iki üç kez giriştikleri toplama albüm işinde bir kısır döngü içerisindeler. Doğrudürüst bir konsept bulunamadığı gibi her toplamayı ENBE Orkestrası’ndan, Ajda’nın ?Cool Kadın?, Sezen’in ?Bahane? albümünden doldurmak, bir de joker gibi Zeynep Casalini’den ?Dokunma Bana?yı eklemek sıkmıştı artık. Bu yazı özetlemek için kendi bünyelerinden çıkarttıkları ?PowerTurk Yaz 2010? albümü ise bunlara oranla çok daha başarılı ve gerçekten bir mevsime göz atmayı başarıyor.

Nazan Öncel‘den ?Tuttum Bırakmam? ile eğlenceli bir başlangıç yapıyor disk. Sertab Erener‘den ?Koparılan Çiçekler?, Ferhat Göçer‘den ?Üzüm?, Hande Yener‘den ?Sopa?, Mustafa Ceceli‘den ?Hata? hem güncel şarkılar hem de ciddi ses getirmiş hitler. İlk üçünün resmi Türkiye listesinde ilk beşe girmişliği var. Gerçi çoğu DMC etiketli olduğu için alınmalarında bir zorluk yok ancak bulundukları orijinal albümlere alternatif oluşturacak şekilde dahil edilmeleri bu çalışmanın iddialı olduğuna kanıt.

Seçkinin iddia ettiğine göre bu yaz hit olarak DMC etiketi taşımayan sadece Hande Yener’den “Sopa”, Sıla‘dan ?Bana Biraz Renk Ver? ve Emre Aydın‘dan ?Bu Yağmurlar? yayımlanmış. Gripin‘den ?Durma Yağmur Durma?yı ve Demet Akalın‘la Serdar Ortaç‘ı bir yana koyunca bu pek de yanlış bir saptama değil. DMC harici sanatçılara çabucak göz gezdirirsek, Hepsi, promosyonunu çok ağırdan alıp albümünün önünü tıkadı, Murat Boz ve Murat Dalkılıç‘ın şarkıları ticari anlamda hayal kırıklığı oldular (eleştirel alana hiç girmiyorum), Şebnem Ferah‘ı sadece hayranları dinledi, Burcu Güneş‘in basın vasıtasıyla yaydığı heyecan kısa sürdü, Özgün‘ün ?İstiklal?i Ramazan sansürüne rağmen (rakı bahsi şarkıdan çıkarıldı) halen tam bir etki yaratmış sayılmaz, Yıldız Tilbe‘nin ?Bu Evde Senle?si hakettiği değeri görmedi, Mercan, ?Yok Sana? şarkısını klibiyle resmen öldürdü, Emre Altuğ‘un şarkısını kimse kendisi kadar sevmedi, Zeynep Dizdar‘ınkini ise herkes Ajda Pekkan zannediyor. Bir tek Gülben Ergen‘in ?Bir Şans Daha? şarkısının mütevazi ve sürpriz bir başarı olduğu söylenebilir.

PowerTurk’ün ilk senesinde göz doldurup, ikinci senesinde, bir daha hiç yapılmayacak olduğuna üzülemediğimiz bir ödül töreni macerası olmuştu. Onlar için yayımladıkları toplamalar gibi bu da özenli bir iş. Sadece hitlerden faydalanmıyor, onların lokomotifliğinde birkaç gözden kaçabilecek şarkıya da ön ayak olmaya çalışıyor. Derin Togar’dan ?Dokun? ve Ayşe Özyılmazel albümünün tek güzel şarkısı ?Evler Yansın? bu klasmanda. Finale doğru Cemil Demirbakan ve Yüksek Sadakat vasıtasıyla rock türünü de selamlayan çalışma mükemmel bir dünyada olmadığımız için ticari seçimlerden arınmış değil ama iyi müzik severleri de kesinlikle göz ardı etmiyor.