Gerçek Pop’un en önemli kuruluş nedenlerinden biri Türkçe Müzik piyasasında eleştiri geleneğinin son derece kısır günler geçiriyor olmasıydı. Bu boşluğu biraz da olsa doldurabilmek için görevin bir kısmını üstlenmeyi ya da bir diğer ihtimalle üstlenecek başkalarına ilham verebilmeyi denedik. Amacımıza doğru umulmadık bir şekilde yol almaya başlamışız bile! Bizden daha kıdemli ve çok değerli iki müzik platformuyla bir araya gelip, durumu değerlendirmeye başladık ve sık aralıklarla düzenleyeceğimiz bu toplantıların ilkine genç ve umut veren bir sanatçı eşlik etti. Hayat Müzik (Ahmet Erten), Müzik Gazetesi (Ahmet Kamil Taşkın) ve Gerçek Pop’un İlkay Sipahi ile sohbeti bu yeni geleneğin ilk örneği oldu.

Şimdi “gerçek” İlkay Sipahi‘den bahsedelim.

İlkay Sipahi‘nin ilk albümü ?Aşkın İlk Hali? hakkında yazalı çok uzun zaman geçmedi. Bu şaşırtıcı çıkış albümü bir sürü güzel sürpriz içeriyordu. Yaratıcısı da bunlara yenisini ekleyerek hem telefonda bizzat teşekkürlerini iletecek kadar kibar olduğunu gösterdi hem de internet gibi uçsuz bucaksız bir ortamda eleştirmenlik yapan üç kişinin sorularının karşısına çıktı. Sohbetimizin en iç açıcı anlarından biri olarak Sipahi’nin endüstride daha fazla eleştirmen olmasını istediğini hatırlıyorum. 4 Yüz gibi, dinleyicileri müzik insanlarından çok daha fazla memnun eden bir gruptan çıkmış bir solist için cesur bir manevra bu. Ancak çocukluktan beri bir müzisyen olarak yetiştiği, jazz merkezli bir eğitim aldığı ve albümüne bunu yansıtmayı başardığı için kendisine güveni tam.

4 Yüz, İlkay için sona ermiş. Bunu birinci ağızdan duymuş olduk. Yankıları devam edecek, Onur ve İlkay’dan sonra Gülnur Gökçe’nin albümü de yolda. Grup arkadaşları için grubun tarzı ne olursa olsun ?beraber çalışmaya değer insanlardı? diyen Sipahi, bu yeni projede de yer alıyor. Kendi albümünün çoğu söz ve bestesine imza atan, aranjelerin de en iyilerinden bazılarını kotarımış olan şarkıcı işin mutfağında yer almaya da devam edecek. Sadece onun şarkılarını söyleyecek gitar kökenli yeni bir isim ve şarkılarının yer aldığı bir kaç ünlü ismin albümü yolda.

Favori söz yazarlarını sorunca Sipahi’nin ilk aklına gelenler Kutlu Özmakinacı ve Teoman oluyor. Albüm hakkında önyargılarınız varsa bu cümleyle yenilerini kurabilirsiniz. İlkay’ın ?hastanelik? olup da yazdığını söylediği ?organik? şarkıları kesinlikle samimi geliyor kulağa. Elbette müzik dünyasında bu, aynı derecede samimi besteler olmasa pek bir şey ifade etmezdi. İlkay’a göre müzisyen kökenli olduğu için prodüktörlükten fazlasını yapan Temel Zümrüt’ün dikkat çekici aranjeleri de bu kişisel eserlere eşlik ediyorlar.

Albümün bence en güzel şarkısı ?Hayat Böyle?nin 1997 tarihli olduğunu öğrendik. Anlayacağınız şarkıcının grubuyla olan işbirliğinden önce de tavrı belliymiş. İlkay, her eli yüzü düzgün solistin dans eden erkek popçu klişesine tıkılmasından rahatsız ancak 4 Yüz’ün tam olarak anlaşılmadığını da ekliyor. Özellikle ilk albümün son derece detaylı vokal kullanımı ve kayıtlarıyla ileride ders olarak gösterilebileceğini söyledi. Buna şüpheyle yaklaşsanız bile şarkıcının hazırladığı bütün repertuarı bir kenara koyup albümü yeniden yazacak, bitmiş şarkıların rötüşları için 7 ? 8 saat stüdyoya kapanacak kadar mükemmeliyetçi olduğunu öğrenince inancınız artıyor.

Sipahi şimdiden ikinci albümünü yazmaya başlamış. Yaşayarak yazdığını söylediği şarkıların aynı derece kaliteli devamı gelecek mi beraber göreceğiz. İlk klip şarkısı ?Sarılıp Günahına? şu an radyo ve televizyon kanallarında dönüyor, ikinci video da bir aksilik olmadığı takdirde ?Benim Suçum Değil?e gelecek. Çıkış şarkısı seçimi için radyoculara, albümü konuşmak için eleştirmenlere ve bir müzisyen olarak kendine güvenen Sipahi’nin doğru yolda olmadığını düşünmek mümkün değil. Üç müzik platformu olarak da beğendiğimiz ?Aşkın İlk Hali? albümü için sizin yapabileceğiniz yasal yollardan dinlemek ve radyolarda şarkıları desteklemek. Bizim yapabileceğimiz ise zamanınızın boşa gitmeyeceğini garanti etmek olabilir.