3) Nil Karaibrahimgil ? Duma Duma Dum

Yılın olay kliplerinden biri de buydu. Dışı bizi içi Sony’i yaktı denilebilir. Nil’in balon adamlarla dans edip, hatta onlar gibi giyinip onlar gibi dans ettiği klip önce büyük övgü topladı. Sonra Robert Plant’in Alison Krauss ile düet yaptığı ?Gone Gone Gone? videosundan çalıntı olduğu iddia edildi. Açıkçası iki videoyu izleyip de ?Duma Duma Dum? için çalıntı demek biraz haksızlık oluyor. Zira ?Gone Gone Gone? videosunda bu adam şekilli balonlar, başka balonlarla, disko toplarıyla beraber bir dekor parçası olarak kullanılıyor. Nil’inkinde şarkının sözleriyle çok alakalı, daha entegre bir kullanım var. Nil ?kandıramam kendimi, düpediz başkası işte? derken arkada salınan, görüntüde bir farkı olmayan adamlar görüyoruz. Finalde ise hepsi sönüyor, tek kalana koşup sarılıyor Nil. Hepsinden öte onlarla beraber ?duma dans? yapıyor. Balonların dans vari hareketine bu ismi vermişti şarkıcı. Videoyu Burcu Yolcu yönetti ve orijinal bir fikirle çok ucuza kotarılmış bir klip gibi dursa da Sony Music’e yaklaşık 40.000 dolara maloldu. Nil’in bundan sonraki klibi ?Kırık?ın 2 saat içinde bir arkadaşın evinde, arkadaşların oyunculuğuyla çekilmesi bundan dolayı olabilir. Sony klibe tepkili olsa da yılın en başarılı işlerinden biri olduğu şüphe götürmez. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Kadın Şarkıcı Performansı

?????

2) Manga ? Dünyanın Sonuna Doğmuşum

Manga’nın 2009 içinde starlaşmasında bu videonun çok büyük payı var. Herhangi bir adamın televizyonun başından kalkıp absürd Türk programlarının içine dalmasını anlatan klip servet vaadeden yarışma programları ve aşk vaadeden izdivaç programları ile dalgasını geçiyordu. Yönetmen koltuğunda gördüğümüz Yon Thomas, Pearl Jam, Radiohead, Norah Jones gibi isimlerin kliplerinde, Coca Cola, Sony, Ford gibi markaların reklam kampanyalarında çalışmış bir isim. Videonun başrolünde ise en son Flexi Card reklamlarında huysuz komşu rolünde izlediğimiz Vedat Özdemiroğlu vardı. Klip sadece Manga’nın değil Esra-Ceyda kardeşlerin popülerliğine de yaradı. Kızlar eleştirilen programların sunucuları ve şarkıdaki ?telefonu cevaplayan kız sesi? olarak karşımıza çıkıyorlardı. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Senaryo

?????

1) Atiye ? Muamma

Atiye’nin daha önceki hiçbir videosu bu kadar vurucu olmamıştı dersek yanlış olmaz. Genç şarkıcının yeni bir plak şirketi ve yeni bir müzisyen ekibiyle hazırladığı 2009 albümü, plak şirketinin ?Salla? ısrarı aksine bu parçayla çıkış yaptı. ?Muamma? videosunda Atiye’yi genelde gördüğümüzden çok daha feminen, daha karanlık haliyle görüyorduk. Murad Küçük’ün yönettiği klip hiç şüphesiz sanat tasarımıyla, Dennis Madden imzalı görüntü yönetimiyle hayranlık uyandırıyordu fakat klibi dünya standartlarına yükselten, David Hernandez imzalı dans koreografisi ve bunun uygulanmasındaki başarısıydı. Video, 16 mm film formatında 24 saatte çekildi. Atiye’nin yanında 4 dansçı, klibin geri kalanında 3 Hintli 1 oryantal dansçı yer aldı. ?Muamma? videosunun ilk versiyonu aslında Almanya’da çekilmiş fakat beğenilmeyince çöpe gitmişti. Avrupa yakasının boğaza yakın eski bir fabrikasında gerçekleştirilen çekimlerde yeni bir koreografi ve yeni bir ekip kullanıldı. Ortaya çıkan sonuca bakınca iyi ki tekrar çekilmiş dedirtiyor. Zira bir video müzik ödülleri törenimiz olsa bu video ?en iyi dans videosu? kategorisinde ödülü kimseye kaptırmazdı. İzlemek için tıklayın.

Ödülü: En İyi Dans Videosu, En İyi Kurgu

Başa Dön: 2009’un En İyi Videoları

Geri Dön: 2009’un En İyi Videoları ( 7 – 4 )