10) Gitme Vakti ? Zuhal Olcay

Yazan: Gürol Ağırbaş, Baki Duyarlar


Zuhal Olcay’ın aşkın hallerini anlattığı son albümünün tümü başarılıydı ancak genel olarak orta tempoların yavaşlardan daha sevilesi bir hali vardı. Çıkış parçası ?Yine Aşk Var?ın bariz bir örnek olduğu bu duruma ?Gitme Vakti? ise bir istisna oluyordu. Bu iç burkan şarkı Zuhal Olcay’la bütünleşmiş hüzün duygusundan nasibini tam anlamıyla almıştı ve albümün en üzücü birkaç dakikasına tekabül ediyordu.

9) Gurur Çiçekleri ? Burcu Güneş

Yazan: Aysel Gürel, Burcu Güneş


Şarkıcının tabiatı itibarıyle listenin belki de en zorlayıcı sırası bu oldu. Her zaman iyi yavaş şarkılar söyleyen Burcu Güneş son albümünde de ?Sihirbaz?, ?Bundan İbaret?, ?Ateş ve Suyun Aşkı? gibi temsilcilerle bu kulvarda işini sağlama aldı. Hayranların anında favorisi olan ?Ateş ve Suyun Aşkı? ?kör gözüne parmağım? derecesindeki aşırı duygusallığıyla samimiyetini kaybedince kalanlar arasında seçim yapmak iyice zor oldu. İpi göğüsleyense rahmetli Aysel Gürel’in sözleri ve Burcu Güneş’in bestesini birleştiren ?Gurur Çiçekleri? idi. Yine de bahsettiğimiz diğer şarkılara da şans vermekte fayda var.

8 ) İnşallah ? Sıla

Yazan: Sıla, Efe Bahadır


Belki iddia edildiği gibi yeni Sezen Aksu olduğuna inanmak zor. Hatta etraflıca düşününce mümkün değil. Ancak bu Sıla’nın kendi nesli içerisinde oldukça başarılı bir şarkı yazarı ve yorumcu olduğunu unutturmamalı. Bu sene hem bu şarkı, hem de ?Yara Bende? gibi iki parçayla kalbi kırıklara aman vermeyen Sıla’nın ?Sevişmeden Uyumayalım? gibi yolunu kaybettiği anlar oluyor ama 12’den vurduğu seferler de hiç az değil. ?İnşallah? kesinlikle şans verilmesi gereken güzel bir şarkı ve orta halli albümün içinde zorlanmadan öne çıkıyor.

7) Özledim ? Murat Boz

Yazan: Fettah Can


Bu şarkı için Murat Boz’dan duyduğumuz en güzel şarkı demek hiç de yanlış olmaz. Hele de kliplenmiş şarkıları göz önüne alıyorsak. Fettah Can’ın mükemmel bir şekilde yazdığı ve insanın içine işleyen keman nağmeleriyle açılan bu şarkı 90’larda Aşkın Nur Yengi’den dinlediğimiz Elveda, Karanfil gibi klasikleri andırıyordu. Boz’un şarkının hissiyatını hiç eksiltmeden dinleyiciye taşıyan vokallerinin de hakkını vermek gerek.

6) Yalnız ? Şebnem Ferah

Yazan: Şebnem Ferah


Sakinliğiyle eleştirilen albümün bu çıkış şarkısı 11 yeni parçanın en iyilerinden biriydi ayrıca. Şebnem Ferah’ın 5 yıllık bekleyişimizi mutlu sona erdiren bir albümle döndüğünü söyleyemeyiz ama bunun nedenlerinden biri kesinlikle ?Yalnız? değil. En etkileyicisinden Şebnem sözleriyle, en vurucusundan Şebnem vokallerini birleştiren bu parça hem çıkış için doğru seçimdi hem de içimize işlemeyi beceriyordu. Albümdeki ?Ateşe Yakın?, ?Serapmış? gibi klasikler de keşfedilmek için 2010’a kaldılar.

Devamı burada: 2009’un en iyi yavaş şarkıları 5 – 1